Aktywa i pasywa firmy – usługi księgowe

Aktywa i pasywa firmy – usługi księgowe

Zakładając każde przedsiębiorstwo, jego właściciel na nadzieję na osiągnięcie konkretnego zysku. Nikt nie zakłada firmy z pobudek altruistycznych. Oczywiście chodzi o to, by ten zysk był na tyle duży, by dochody pozwoliły na zatrudnienie pracowników, rozwój i ogólnie dobre funkcjonowanie. Żeby jednak tak się stało, trzeba włożyć w działalność przedsiębiorstwa bardzo dużo pracy. To nie jest etat, kiedy po skończeniu swoich obowiązków, spokojnie możemy wrócić do domu i o wszystkim zapomnieć.

Usługi księgowe dla przedsiębiorców

 

usługi księgoweDobry przedsiębiorca zabiera pracę ze sobą i myśli o niej nawet na wakacjach. Najważniejsze dla niego są oczywiści sprawy finansowe. Wszystko musi się zgadzać, a budżet musi się dopinać. Chodzi po prostu o to, by bilans przedsiębiorstwa był dobrze sporządzony. Na bilans składają się aktywa i pasywa. Każde usługi księgowe polegają miedzy innymi na tworzeniem, pilnowanie i rozliczaniem bilansu. Warto pamiętać, że aktywa i pasywa muszą się ze sobą zgadzać.
Dlaczego jednych i drugich musi być tyle samo. Otóż, gdyby zdarzyło się, że aktywa przeważają, oznaczałoby to, że mamy w przedsiębiorstwie pieniądze, których wpływu nie możemy uzasadnić. Obojętnie, czy byłoby ich mniej czy więcej, taka sytuacja nie może się zdarzyć. To byłoby sygnałem, że majątek przedsiębiorstwa został zdobyty w sposób nielegalny, niezgodny z obowiązującym prawem. A taka sprawa wiąże się z daleko idącymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. W przypadku, kiedy to pasywa byłyby większe niż aktywa – problem byłby w niegospodarności. Po krótce mogłoby to oznaczać, że przedsiębiorstwo przeznacza pieniądze na rzeczy, które są niezgodne z prawem, inaczej mówiąc nieprawidłowo je wykorzystuje.

To w krótkim czasie mogłoby doprowadzić do poważnych problemów, których skutkiem jest upadek firmy. Czyli aktywa i pasywa muszą się zgadzać. Za pilnowanie tej sprawy jest odpowiedzialny księgowy, a właściwie cały dział księgowy w firmie dużej. Ewentualnie biuro rachunkowe, które podjęło się prowadzenia spraw finansowych niewielkiej firmy.