Bezpieczeństwo na lotniskach

Bezpieczeństwo na lotniskach

 

Obecnie coraz więcej osób podróżuje za pomocą linii lotniczych. Podróż samolotem jest nie tylko komfortowa, ale także o wiele szybsza aniżeli za pomocą samochodu. Poza tym, ze statystyk wynika, że to właśnie samolot, jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, a wszystko to jest możliwe dzięki odpowiednim zabezpieczeniom.

Bramkowy wykrywacz metali

skuteczny bramkowy wykrywacz metaliZastosowanie odpowiedniego technicznego zaplecza zabezpieczającego znacząco ułatwia pracę ochroniarzom lotniska. Dzięki systemowi zabezpieczającemu można zapobiec wtargnięciu do samolotu osób niepożądanych bądź objętych zakazem latania, a także wnoszeniu na pokład niebezpiecznych i zabronionych przedmiotów oraz substancji. Ustawiony na wejściu do terminala skuteczny bramkowy wykrywacz metali ma za zadanie informować obsługę lotniska w razie gdyby któryś z pasażerów próbował wnieść broń bądź ostre narzędzia typu nóż. Aby zapewnić jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa często ochrona dysponuje również ręcznymi wykrywaczami metalu by ponownie sprawdzić podróżujących. Niezbędne jest również sprawdzenie bagażu pasażerów. Do tego służą skanery opierające się na radiografii komputerowej. Dzięki temu bez otwierania bagażu możliwe jest jego prześwietlenie i sprawdzenie zawartości w celu wykluczenia możliwości wniesienia niebezpiecznych urządzeń i substancji do luku bagażowego. Podobną procedurę stosuje się także podczas odprawy by sprawdzić bagaż podręczny. Każde lotnisko zaopatruje się również w system skanowania dowodów i paszportów.

W ten sposób w szybki, zautomatyzowany sposób pracownicy lotnika są w stanie sprawdzić poprawność danych, zgodność zdjęcia z osobą legitymującą się, a także oryginalność dokumentu. Ponadto komputerowy skan zdjęcia z dowodu, umożliwia analityczne porównanie ze zdjęciami osób objętych zakazem latania. Każde lotnisko dysponuje szeregiem zabezpieczeń, mających na celu zapewnienie pasażerom samolotu bezzakłóceniową podróż.