Co musisz wiedzieć o wycenie nieruchomości

Co musisz wiedzieć o wycenie nieruchomości

Wycena wartości nieruchomości to pierwszy krok do jej wynajęcia lub sprzedaży. W dużym uproszczeniu jest to działanie mające na celu ustalenie wartości lokalu. Są sytuację, w których przeprowadzanie wyceny jest konieczne np. przy zakupie na kredyt hipoteczny, przy ubezpieczeniu czy podziale majątku.

Czynniki wpływające na wycenę nieruchomości

wycena nieruchomościWarto wiedzieć, że wartość nieruchomości nie musi być tożsama z ceną, za jaką ta zostaje sprzedana bądź nabyta. Wynajem lub sprzedaż w cenie zaniżonej może skutkować utratą sporych sum pieniędzy, natomiast wystawienie za cenę zbyt wygórowaną może oznaczać przestój i brak rentowności, dlatego przygotowując się do tych czynności warto najpierw dobrze poznać realia rynkowe. Na wartość wpływa oczywiście wiele czynników takich jak powierzchnia lokalu, piętro, na którym się znajduje, obecność balkonu lub ogrodu, tarasu, garażu, a także w przypadku nieruchomości umeblowanej jakość wyposażenia. Podobnie zaniżać wartość może konieczność większego remontu czy zmiany sposobu ogrzewania. Nie bez znaczenia jest lokalizacja, gdyż między miastami, a nawet dzielnicami na terenie jednego miasta różnice bywają znaczne. W związku z powyższym wycena nieruchomości nie jest wcale łatwą sprawą. Aby była wiarygodna koniecznie musi przeprowadzić ją profesjonalista. Zajmują się tym rzeczoznawcy majątkowi, którzy po dokładnym obejrzeniu lokalu są w stanie stworzyć kosztorys określający jego dokładną wartość.

Jeśli chcemy dokonać wyceny szacunkowej, której potrzebujemy na własny użytek, pomocne będą portale, na których wystawiane są mieszkania na sprzedaż oraz wynajem. Dzięki nim możemy szybko prześledzić jak działa rynek w okolicy i porównać wiele ofert tak, by znaleźć najbardziej zbliżoną. Istnieją także darmowe programy do amatorskiej wyceny online.