Czynnik V Leiden – jak wygląda diagnoza?

Czynnik V Leiden – jak wygląda diagnoza?

Czynnik V Leiden jest jedną z głównym przyczyn zwiększonego ryzyka pojawienia się zmian zakrzepowo-zatorowych w organizmie. Sama nazwa czynnika została zaczerpnięta od nazwy miasta w Holandii, gdzie po raz pierwszy został on zidentyfikowany przez profesora Bertina oraz jego współpracowników. Miało to miejsce w 1994 roku.

Czym jest mutacja czynnika V?

czynnik v leidenU osób posiadających zmutowany czynnik V Leiden występuje zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się zakrzepicy, udaru mózgu oraz zawału serca. Bardzo często wśród kobiet posiadających czynnik dochodzi do poronień nawykowych. Zwykle do powikłań dochodzi przez połączenie mutacji czynnika V z czynnikiem środowiskowym. Zwiększone ryzyko występuje zatem u osób z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia oraz palących papierowy. Przez mutację V czynnika krzepnięcia powstaje białko odporne na działanie białka C, które to hamuje proces krzepnięcia krwi. Prowadzi to do znacznie szybszego procesu krzepnięcia. W celu określenia czy posiadamy czynnik v leiden konieczne jest przeprowadzenie badania. Zalecane jest ono kobietom, w przypadku których dochodzi do powtarzających się poronień oraz komplikacji w III trymestrze ciąży. Ponadto o badaniu powinny pomyśleć osoby, które zaobserwowały objawy zakrzepicy takie jak ból nóg od kolan w dół, opuchlizna nóg oraz zaczerwienienia. Także osoby, u których pojawiły się epizody zakrzepowe zwłaszcza przed 50 rokiem życia powinny rozważyć poddanie się badaniu. Jeżeli w naszej bliskiej rodzinie wystąpiły przypadki zawału, udaru lub choroby zakrzepowo-zatorowej, to również powinno być dla nas impulsem.

Osoby, które podejrzewają obecność mutacji V Leiden poddawane są badaniom genetycznym. Do prawidłowo przeprowadzonego badania wystarczy jedynie wymaz z policzka. Kiedy dojdzie do zidentyfikowania mutacji podejmowane są odpowiednie kroki mające na celu zapobieganie rozwojowi zakrzepicy.