Długowłose rasy psów

Długowłose rasy psów

salon dla psówKażdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o psach z łatwością potrafi wymienić kilkanaście ich ras. Niektóre z nich cieszą się stałą wysoką popularnością, na inne przychodzi okresowa moda, najczęściej związana z kinowymi hitami lub serialami, w których jedną z postaci jest czworonóg. Tak więc mogliśmy obserwować prawdziwy boom na bernardyny, golden retrievery oraz owczarki collie.

Są jednak właściciele psów, którzy są wielbicielami określonych typów ras. Z grubsza można ich podzielić na tych, którym do serca przypadły osobniki z krótką sierścią oraz na tych, którzy nie wyobrażają sobie swojego domu bez długowłosej kuli futra. Psy o długiej sierści mają swoje wady i zalety. Prezentują się na pewno okazale, a zadbane futro wygląda wspaniale. Czasami ciężko jest oprzeć się pokusie, aby nie zanurzyć w nich dłoni lub twarzy.
Jednakże ma to swoją gorszą stronę. Przede wszystkim sierść jest wszędzie- na ubraniach, w jedzeniu, w kosmetykach. Można się do tego przyzwyczaić, ale trzeba sobie zdawać z tego nieubłaganego faktu sprawę. Psy takie wymagają też wzmożonej uwagi w czasie pielęgnacji. Codzienne czesanie, częste kąpiele i unikanie zabrudzeń są konieczne. Kiedy krótkowłosy pies wytarza się w błocie podczas spaceru, to nic wielkiego się nie stanie. Gdy zrobi to taki z długą sierścią, to właściciel ma spory kłopot z pozbyciem się zabrudzeń.
Pomijając fakt, że całe mieszkanie natychmiast także jest w błocie. W ekstremalnych przypadkach zdarza się, że potrzebna jest interwencja specjalisty z nożyczkami, aby zrobił porządek z czworonogiem. W salonie dla psów wprawdzie pozbawi pupila zdobiących go loków, jednak jest to niczym w porównaniu z tym, jak trudne byłoby wyczesanie z nich grudek błota. W tym wypadku poświęcenie jest wskazane.

Długowłose psy mają także tendencję do przegrzewania się w czasie upałów. Należy je wtedy odpowiednio nawadniać i nie pozwolić, aby przebywały dłuższy czas na ostrym słońcu. Za to w zimie są wspaniale chronione przed zimnem i podmuchami ostrego wiatru. Można więc wybierać się z nimi na długie, orzeźwiające spacery.