Domy energooszczędne z pompami ciepła

Domy energooszczędne z pompami ciepła

pompy ciepłaModa na domki jednorodzinne na peryferiach dużych miast niezmiennie trwa. Wśród miast, które prężnie powiększają się o osiedla domków jednorodzinnych króluje Kraków. Własny domek powinien być funkcjonalny, ciepły i odpowiednio duży. Nie ważne czy budujemy systemem gospodarczym, czy zatrudniamy firmę musimy zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do budowy.

Nadmierne oszczędności mogą solidnie uderzyć nas po kieszeni za kilka lub kilkanaście lat. Popularne w ostatnich latach stały się domy energooszczędne. Dużą inwestycją z pewnością są pompy ciepła. Ich zadaniem jest pozyskiwanie ciepła z wnętrza ziemi. Ciepło to służy do ogrzania domu i wody użytkowej. Pompa ciepła działa na zasadzie odwróconej lodówki.
Budowa takiej pompy to spory koszt, który z pewnością zwróci się po kilkunastu latach. Innym ciekawym rozwiązaniem może okazać się rekuperacja. To popularne w ostatnich latach rozwiązanie budowlane polega na połączeniu wentylacji mechanicznej budynku z odzyskiwaniem ciepła. Odzyskiwanie ciepła odbywa się w oparciu o zasadę przewodzenia ciepła z jednej rury (odprowadzającej powietrze) do drugiej (doprowadzającej powietrze).
Specjalny układ instalacji zasadniczo różni się tym od zwykłej wentylacji mechanicznej. przykładowo jeśli powietrze w domu na 20 stopni a powietrze na zewnątrz 0 stopni to uda nam się ogrzać powietrze dostarczone do wartości ok 10 stopni. W skali roku to znaczna oszczędność.

Utrzymanie instalacji polega na częstym czyszczeniu filtrów, ponieważ brudne filtry zwiększają pracę silnika i powodują jego szybsze zużycie. Ponadto rosną wówczas koszty eksploatacji. Podane przykłady to ukłon w kierunku ekologii i ograniczenia zużycia konwencjonalnych źródeł energii.