Gema – Malowanie proszkowe

Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe (in. lakierowanie proszkowe) to sposób malowania, który niesie ze sobą mnóstwo zalet ekonomicznych, technologicznych i ekologicznych. Polega ono na nanoszeniu naelektryzowanych cząstek na powierzchnię, która jest dobrym przewodnikiem (są to najczęściej metale). Farby proszkowe mają cechy dielektryczne, czyli takie, które pozwalają im magazynować ładunki elektryczne i być nośnikami. Napylanie może być wykonywane za pomocą dwóch metod – natrysku elektrostatycznego (wysokonapięciowego 40-100 kV) lub elektrokinetycznego (metoda tryboelektryzacji – tarciowa).

Granulacja farb proszkowych wynosi ok. 10-100 µm. Natryskuje się je za pomocą urządzenia do malowania proszkowego (najczęściej marki Gema) poprzez sprzężone powietrze, które powoduje fluidyzację i sprawia, że sypki materiał nabiera cech cieczy. Naniesiona warstwa jest utrzymywana na malowanej powierzchni dzięki działaniu sił elektrostatycznych, dzięki czemu cząstki idealnie przylegają do malowanej powierzchni i pokrywają ją jednolitą warstwą bez grudek i zacieków. Malowanie proszkowe w kolejnym etapie polega na utwardzeniu farby. W tym celu nagrzewa się elementy pokryte farba do temperatury 140-200 stopni Celsjusza. Proces ten jest prowadzony etapami w specjalnych piecach. W nich farby proszkowe topnieją i ulegają polimeryzacji. Na powierzchni lakierowanego przedmiotu wytwarza się świetnej jakości powłoka, która jest odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, a do tego jest idealnie gładka, bez zacieków, zmarszczeń i zgrubień. Malowanie proszkowe można przeprowadzić również innymi technikami, na przykład z wykorzystaniem promieni ultrafioletowych.

Jak powstają farby proszkowe?

Nie jest to proces skomplikowany – poszczególne składniki w odpowiednich proporcjach miesza się ze sobą, wytłacza, prasuje, chłodzi i kruszy. Na końcu tego procesu całość się mieli i przesiewa, by uzyskać odpowiednie cząsteczki. Gotowy i zapakowany produkt jest dostarczany do lakierni proszkowych.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Przede wszystkim, farby proszkowe można stosować na różne powierzchnie (metal, szkło, ceramika, drewno, tworzywo sztuczne). Aplikacja jest bardzo prosta – trzeba tylko posiadać urządzenia do malowania proszkowego (np. Optiflex 2 marki Gema) oraz kogoś do ich obsługi. Pozwala to na automatyzację linii lakierniczych i sporą oszczędność czasu oraz pieniędzy. Wystarczy tylko jedna warstwa, żeby uzyskać grubą powłokę, która pozbawiona jest wad typowych dla tradycyjnego, mokrego lakiernictwa. Oznacza to brak zacieków, zgrubień, chropowatości i zmarszczeń. Kolorystyka jest dowolna i bardzo szeroka, a straty są minimalne, bo proszek, który się nie osadził, może zostać wykorzystany ponownie. Farba proszkowa jest przewożona i składowana w postaci suchej mas, co jest łatwe, bezproblemowe i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Choć ceny tego produktu są wyższe niż tradycyjnego, koszt wykonania powłoki opisywaną metodą jest niższy. Najważniejsza zaletą jest całkowite wyeliminowanie rozpuszczalników, które szkodzą naturze i emitują toksyczne dla ludzi opary. Całość przekłada się na zmniejszenie kosztów, zdrowie pracowników, zmniejszenie szkodliwości dla środowiska i na bardzo wysoką jakość końcowego produktu.

Dodaj komentarz