Gruntowy wymienni ciepła

Gruntowy wymienni ciepła

Wentylacja z odzyskiem jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w dziedzinie wentylacji. Wpływ na to ma między innymi fakt, że jest to rodzaj nie tylko nakierowany na komfort użytkownika, ale także na oszczędność energii zużywanej podczas procesu wymiany powietrza.

Bardzo popularny staje się też w ostatnim czasie gruntowy wymiennik ciepła. Cóż to takiego? Mówiąc najprościej, jest to urządzenie zamontowane w gruncie, którego zadaniem jest wspieranie wentylacji budynków. Jeśli chcemy być bardziej precyzyjni, to powinniśmy powiedzieć, że zimą wymiennik wstępnie ogrzewa powietrze trafiające do budynku, a latem wstępnie je schładza.
gruntowy wymiennik ciepłaProces schładzania i ocieplania następuje zanim jeszcze powietrze trafi do rekuperatora. Wymienniki wykorzystują pojemność cieplną gruntu do zmniejszenia poziomu wahań temperatury dostarczanej do wentylowanego budynku. Aby jednak mogły działać optymalnie muszą być odpowiednio umiejscowione. Kluczowym staje się ich umiejscowienie znacznie poniżej głębokości przemarzania gruntu. Im lepiej dobrana głębokość, tym większe zyski energetyczne i lepsza energetyczna wydajność.

Który wymiennik wybrać? Jeśli z wentylacją mamy na co dzień niewiele wspólnego, wybór wymiennika, który bywa różny, należy pozostawić fachowcowi. On też powie nam, jakie kanały wentylacyjne najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Pamiętajmy, że od ich właściwego doboru, czystości oraz sprawności działania, bardzo wiele zależy. Ta wiedza jest bardzo ważna i fachowiec wprowadzi ją w praktykę jak najlepiej.