Hamulce hydrauliczne montowane w rowerach

Hamulce hydrauliczne montowane w rowerach

Hamulce hydrauliczne na dobre zagościły w naszych jednośladach. Dzięki nim możliwe jest bardzo skuteczne hamowanie w każdych warunkach. To właśnie ten aspekt zadecydował o tym, że tego typu hamulce mogą być stosowane przez wielu producentów. Zapewniają one po prostu dużo lepszą jakość hamowania w deszczu, błocie czy śniegu. W wielu wypadkach hamulce tego typu mogą być podstawowym elementem bezpiecznej jazdy (np. na maratonach MTB).

Hamulce typu hydraulicznego stosowane w branży rowerowej

hamulce maguraDzięki wprowadzeniu technologii hydraulicznej, najpierw zyskała branżą rowerów MTB. To tam wykonuje się najmocniejsze hamowania, a także nieobca rowerzystom górskim jest technika hamowania awaryjnego na długich zjazdach. To właśnie w takich warunkach nieocenione stają się hamulce, które zapewniają odpowiednie hamowanie (np. hamulce Magura). Rowerzyści cenią sobie siłę hamowania na zjazdach, a także bardzo dobrą jego modulację. Te dwa aspekty stały się podstawowym powodem, dlaczego technologia hamulców hydraulicznych prawie całkowicie wyparła inne, starsze technologie. Hamulce typu hydraulicznego zagościły także na dobre w świecie rowerów przełajowych i szosowych. Tam także zyskały spore uznanie, a także mogły być wykorzystywane przez zawodników profesjonalnych teamów rowerowych, ścigających się w największych wyścigach.

Nie sposób podważać zalety stosowania hamulców hydraulicznych w rowerze. Są one nie tylko bardziej skuteczne, ale także mniej awaryjne, a w wielu przypadkach także zupełnie bezobsługowe. Hamulce tego typu mogą zatem być wykorzystywane w każdym rodzaju roweru. Dzięki wprowadzeniu technologii hydraulicznej do rowerów MTB znacznie poprawiło się bezpieczeństwo hamowania na zawodach i treningach w różnych warunkach pogodowych.