Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele?

fotograf ślubnyPrzyjęcie weselne to dzisiaj spory wydatek. Niegdyś przygotowywało się kilka dań wraz z rodziną. Mamy i ciotki młode pary brały wolne kilka dni przed weselem, aby mieć czas na upieczenie mięsa, pokrojenie sałatek i przygotowanie ciast. Dzisiaj sytuacja diametralnie się zmieniła i mało kto decyduje się na wesele przygotowywane własnymi siłami.

Młode pary stawiają raczej na wynajęcie restauracji, której pracownicy przygotują menu weselne. Ponadto kilka tygodni przed weselem młodzi udają się do lokalu, aby zdecydować, co będzie stało na stołach. Restauracja kosztuje, ponieważ jej właściciel musi zapłacić za produkty, opłacić pracowników, rachunki, a w dodatku sam chce zarobić. Ceny nie odstają jednak zbytnio od kosztów, jakie musielibyśmy ponieść przy samodzielnym kupowaniu produktów spożywczych, wynajmowaniu sali, opłacaniu rachunków za prąd i wodę, wynajem naczyń, krzeseł oraz osób, które zajmą się gotowaniem i roznoszeniem posiłków.
Mało która mama lub ciocia może sobie dzisiaj pozwolić na to, aby przez tydzień nie pojawiać się w pracy, bo przygotowuje wesele w rodzinie. Ponadto nie każdy ma ochotę przeznaczać swój urlop na gotowanie i pieczenie za darmo. Wesele w restauracji to koszt przynajmniej blisko dwustu złotych za osobę. Jeśli decydujemy się dodatkowo na fontanny czekoladowe czy stół wiejski, cena zdecydowanie podskoczy. Nie musimy jednak płacić za wynajem naczyń i martwić się tym, kto pozmywa po przyjęciu. Restauracja jest dla młodej pary o wiele wygodniejsza, niż samodzielne przygotowania. Wesele to także zespół oraz fotografia ślubna. Ta ostatnia usługa kosztuje różnie w zależności od oferty fotografa. Jeśli jest to wysokiej jakości sprzęt i dostaniemy kilkaset obrobionych zdjęć z całego dnia oraz wykonamy sesję w plenerze, musimy przygotować się na wydatek kilku tysięcy złotych.

Podobne kwoty zaproponują nam zespoły weselne, z którymi będziemy próbowali ustalić termin. Dodatkowe koszty to także zakup sukni ślubnej, garnituru czy dokonanie opłat w urzędzie.