Jak kosztowna jest dzierżawa pod fotowoltaikę?

Jak kosztowna jest dzierżawa pod fotowoltaikę?

Dla każdego inwestora zainwestowanie pieniędzy w coś, co może przynieść stuprocentowy zwrot już po kilku latach od inwestycji, a następnie jeszcze przez dekadę generować zyski, jest bardzo dobrym posunięciem. Co ciekawe, dodatkowo można przy tym zadbać o planetę, trzeba jednak się do tego stosownie przygotować, aby wszystko przebiegało, jak należy.

Ziemia pod fotowoltaikę może być wydzierżawiona

koszt dzierżawy ziemi pod fotowoltaikęSposobem na to, aby znaleźć odpowiednie miejsce pod farmę fotowoltaiczną nie jest, wbrew pozorom, zakupienie gruntu na własność. Nawet mając dużą firmę, która zajmuje się inwestycją i budowaniem farm fotowoltaicznych, nie musimy mieć własnej ziemi. Najlepiej będzie wydzierżawić ją od jednego z rolników, dzięki czemu uda się nam wykorzystać ją tylko w takim zakresie, jaki będzie potrzebny nam do naszych celów. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi kosztami, jakie musimy ponosić. Przed inwestycją warto dowiedzieć się, jaki będzie koszt dzierżawy ziemi pod fotowoltaikę w naszym regionie. Może on zależeć od wielu czynników, takich na przykład, jak jakość gruntu, na którym chcemy budować naszą farmę. Im lepsza klasa ziemi, tym więcej rolnik straci wynajmując ją nami czasem argument, żen ie musi an tej ziemi pracować, aby czerpać zyski, nie jest dla niego wystarczający. Musimy zachęcić go dodatkowo, a najlepiej zrobić to własnie poprzez dodatkowa gotówkę zapisaną w umowie.

Podpisanie odpowiedniej umowy jest bardzo ważne. Bez niej rolnik nie udostępni nam swojego terenu do prowadzenia takiej inwestycji. A fotowoltaika potrafi być bardzo zyskowna. Ceny energii elektrycznej rosną, a co za tym idzie, wzrośnie też stopa zwrotu z takiej inwestycji, którą będziemy otrzymywali wraz z upływem kolejnych lat. Wzrosnąć będzie musiało też wynagrodzenie i opłata za dzierżawę.