Jak nagrywana jest płyta winylowa

Jak nagrywana jest płyta winylowa

 

Wkładki umieszczane w ramieniu gramofonu, są przez znawców tematu uważane za kluczowy element reprodukcji muzyki. Mimo to, wiele osób wybiera wkładki z mniejszą starannością, niż inne komponenty urządzeń muzycznych.

Zasada działania wkładek gramofonowych

igła gramofonowaPrawdopodobnie gdyby miłośnicy muzyki, wiedzieli by trochę więcej na temat wkładek, nastąpiła by znaczna poprawa ich systemów muzycznych, oraz przyjemności ze ze słuchania muzyki. W końcu to właśnie igła gramofonowa znajdująca się w ramieniu gramofonu, ma pierwszy i ostatni kontakt z płytą. Jej jakość wpływa na możliwości dźwiękowe, zanim jeszcze dźwięk zostanie wzmocniony i usłyszymy go w głośnikach. Aby zrozumieć jak ważne są igły i utrzymujące je wkładki gramofonowe, warto zapoznać się z procesem przenoszenia dźwięku na samą płytę. Na początku następuje nagranie materiału muzycznego na taśmę. Nowoczesne nagrywarki dysponują 32 kanałami, co w praktyce oznacza, że dźwięk każdego instrumentu może być umieszczony na osobnym kanale i nagrywany w różnym czasie. Później następuje zmiksowanie wszystkich kanałów, w jeden kanał stereo z którego tworzony jest dysk główny. Dopiero z dysku głównego powstają wszystkie kolejne płyty. Podczas odtwarzania z taśmy, namagnesowane cząsteczki są zamieniane w sygnał elektryczny i wysyłane do głowicy wycinającej. Głowica przekształca sygnały w ruch mechaniczny, co powoduje wyrycie skomplikowanego rowka na dysku głównym. Następny etap to wyrabianie form, z których są wytłoczone płyty winylowe. Aby wydobyć dźwięk z płyty jest konieczna wkładka, która składa się z igły i wspornika.

To właśnie igła jest jedyną częścią która ma kontakt z płytą. Przy tak precyzyjnym nacisku, bardzo ważna jest jakość wykonanej igły. Te z wyższej półki, są robione z czystego diamentu i to one dostarczają nam najlepszych efektów jakościowych – odtwarzanej muzyki.