Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

wentylacjaObieg świeżego powietrza w każdym domu i w każdym mieszkaniu koniecznie musi być zachowany. Świeże powietrze zapewnia w pomieszczeniach domu lub mieszkania właściwy mikroklimat. Zużyte powietrze musi być regularnie wymieniane na świeże, dzięki czemu w domu lub mieszkaniu znacznie lepiej się funkcjonuje. Istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na dostarczenie do mieszkania świeżego powietrza. Jednym z nich jest wentylacja, która występuje w dwóch podstawowych rodzajach.

Wentylacja grawitacyjna jest najprostszym sposobem na zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza w pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu. Jest ona tworzona za pomocą kanałów wentylacyjnych, które muszą przebiegać przez wszystkie kondygnacje w budynku. Zwykle są to kanały połączone z kominem grzewczym. W kanałach znajdują się kratki wentylacyjne, dzięki którym dostarcza się świeże powietrze. Zużyte powietrze zostaje zassane i przedostaje się przewodem wentylacyjnym aż na dach budynku, gdzie przewód się kończy. Świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczenia za pomocą kratek nawiewnych lub szczelin wentylacyjnych w oknach. Podstawową zaletą wentylacji grawitacyjnej jest bardzo niski koszt jej eksploatacji. Ten rodzaj wentylacji nie działa z wykorzystaniem energii elektrycznej, więc nie trzeba się obawiać wysokich kosztów. Dodatkowo koszt związany z budową takiego systemu wentylacji także nie jest wysoki i ponosi się go tylko jeden raz. W danym budynku wystarczający może być tylko jeden kanał wentylacyjny, pod warunkiem, że zostaną w nim umieszczone wszystkie kratki wentylacyjne.
Wentylacja mechaniczna, określana także jako klimatyzacja polega na mechanicznym wymuszeniu obiegu powietrza w pomieszczeniu za pomocą wentylatorów.
Wentylacja mechaniczna nawiewna występuje wtedy, kiedy wentylatory tłoczą do pomieszczenia świeże powietrze, zaś zużyte powietrze zostaje wypchnięte na zewnątrz przy użyciu specjalnych kanałów.

Koszty tego rozwiązania są dość wysokie, gdyż wentylatory zużywają znaczną ilość energii elektrycznej. Zaletą zaś jest dostarczenie do pomieszczenia powietrza w pełni przefiltrowanego.