Jelito drażliwe

Jelito drażliwe

BiotykJeżeli zaczęły dokuczać Ci wzdęcia, zaparcia lub bóle brzucha możesz podejrzewać u siebie zespół jelita drażliwego. Jest to choroba przewlekła, której przyczynami mogą być uszkodzenia anatomiczne jelita grubego lub zaburzenia motoryczne jelit. Efektem jest zła przemiana materii, która prowadzi do zaburzeń wypróżniania.

Objawy trwające przynajmniej trzy miesiące mogą być warunkiem rozpoznania choroby. Bólom brzucha często towarzyszą zaparcia lub biegunki. Najczęściej po wypróżnieniu przychodzi ulga. Często pojawiającym się objawem są również dokuczliwe wzdęcia, które występują też bez zmiany obwodu brzucha. Innymi objawami występującymi rzadziej mogą być nudności, zawroty głowy, bóle stawów i mięśni, a nawet lęki i depresja. Zespół jelita drażliwego pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości chociaż nie jest to regułą. Statystyki mówią, że w Europie dolegliwości mogą dotykać aż dziesięciu procent populacji. Choroba występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jeśli odczuwasz którekolwiek dolegliwości powinieneś skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą również wskazywać na inne choroby. Jeśli okaże się, że to zespół jelita drażliwego, zwanym też jelitem nadwrażliwym lekarz zleci manipulację dietetyczną i leczenie farmakologiczne. Może pomóc również odpowiedni suplement diety. Bardzo skuteczny jest Biotyk, zawierający kultury żywych bakterii kwasu mlekowego i inuliny, który w połączeniu z odpowiednią dietą ubogą w produkty wzdymające takie jak cebula, warzywa strączkowe przyniesie upragnione rezultaty. Podczas leczenia należy zrezygnować z potraw smażonych. Najlepiej zastąpić je duszonymi lub pieczonymi. Przyprawy ostre takie jak pieprz, papryka ostra mogą również nasilać objawy, także należałoby z nich zrezygnować.

Bardzo ważne jest żebyśmy obserwowali swój organizm i jego reakcje na poszczególne składniki znajdujące się w naszych posiłkach. Musimy pamiętać,że każdy z nas jest inny i to co nadaje się dla jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u drugiej.