Kto może zostać prywatnym detektywem?

Kto może zostać prywatnym detektywem?

Seriale i książki kryminalne o przygodach wspaniałych detektywów rozwiązujących z łatwością nawet najtrudniejsze sprawy rozbudzają naszą wyobraźnię. Widzimy jak to my pełni poświęcenia stajemy oko w oko z groźnym przestępcą i wygrywamy z nim starcie stulecia.

Detektyw musi mieć średnie wykształcenie

detektywTaka wizja jest niewątpliwie bardzo ciekawa i zachęcająca. Jednak każdy kto wie, jak wygląda biuro detektywistyczne doskonale wie, ze rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Najczęściej dostaje się nudne sprawy o zdrady i przekręty finansowe, a nie morderstwa. Poza tym, taki prywatny detektyw to nie jest ktoś kto ma naturalne zdolności do rozwiązywania zagadek. Musi spełniać szereg warunków, jeśli chce być dopuszczony do zawodu. Jakie są to warunki? Detektyw musi być obywatelem Polski, mieć ukończone dwadzieścia jeden lat i mieć co najmniej średnie wykształcenie. Nie może być karany, ani nie może się przeciwko niemu toczyć żadne postępowanie sądowe. Nie może zostać dyscyplinarnie zwolniony z pracy w policji, straży granicznej, wywiadu, wojska, czy prokuratory. Dodatkowo musi zdać egzaminy po odbyciu szkolenia z ochrony danych osobowych, oraz praw i obowiązków detektywa. Zatem osoby, które marzą by zostać samozwańczym prywatnym detektywem muszą się powstrzymać z marzeniami i zapisać się na kursy dla detektyw. Żądna agencja detektywistyczna nie zatrudni kogoś bez kompetencji i zaświadczeń potwierdzający jego wiedzę.

Z tego powodu najczęściej detektywami zostają byli policjanci czy wojskowi. Znają się oni już na swojej pracy, wiedzą jak prowadzić sprawy, robią praktycznie to samo, co w poprzedniej pracy, tyle ze na własny rachunek.