Która z metod ogrzewania domu jest najtańsza?

Która z metod ogrzewania domu jest najtańsza?

Każdemu z nas w tych ciężkich czasach przyda się kilkaset złotych zaoszczędzonych w portfelu. W tym wpisie chciałbym przedstawić Wam moim zdaniem najpopularniejsze metody ogrzewania domu i wybrać te najbardziej opłacalne.

Która z wielu metod ogrzewania domu jest najbardziej korzystna dla naszego portfela?

piecWśród metod ogrzewania wyróżniamy obecnie wiele metod jak np. piec grzewczy wolnostojący (w tym piec na węgiel i piec na drewno), pompa ciepła powietrze woda, kocioł na biomasę, kolektory słoneczne, a także kocioł kondensacyjny. Piec na węgiel jest niewątpliwie najpopularniejszym i jednym z najtańszych rozwiązań na rynku. Według badań znajduje się on w około 80% polskich domostw. Do jego zalet można uznać z pewnością tani zakup zarówno pieca jak i węgla. Do minusów tego rozwiązania zalicza się dużą emisję szkodliwych gazów podczas spalania i mało wygodną eksploatację. Najprostszy piec żeliwny wymaga naszej co kilkugodzinnej obecności przy nich, a naszym najczęstszym widokiem w domu staną się drzwiczki piecowe i ruszta belkowe. Niemniej jednak w polskich warunkach piece węglowe są nadal świetnym rozwiązaniem. Kolejną coraz bardziej zyskującą na popularności metodą jest pompa ciepła powietrze woda. Tutaj odstraszać może koszt zakupu urządzenia wahającego się w granicach 20 tysięcy złotych, jednak dużą korzyścią jest w pełni samodzielna praca urządzenia oraz to, że do działania wymaga jedynie powietrza z atmosfery, więc koszt zakupu zwraca się po kilku latach. Kolejną ciekawą metodą jest kocioł na biomasę. Polega ona na spalaniu biopaliw, czyli wszelkiego rodzaju odpadów po obróbce organizmów żywych jak drzewa. Za plus można uznać to, że spalamy materiał odnawialny. Ostatnią metodą są kolektory słoneczne, które są metodą w 100% ekologiczną.

Zakup tych kolektorów jest jednak kosmicznie drogi, a samo działanie zbyt mocno uzależnione od warunków pogodowych, przez co energia przez nie wytwarzana może okazać się niewystarczająca.