Łukowe hale tymczasowe

Łukowe hale tymczasowe

Łukowe konstrukcje halowe nie są wcale żadną nowością, gdyż w użytku są już od ponad osiemdziesięciu lat. Początkowo służyły one jako tymczasowe konstrukcje wojskowe, łatwe do zbudowania i błyskawicznego rozłożenia, aczkolwiek z racji użyteczności, szybko rozpowszechniły się wśród użytkowników cywilnych na całym świecie.

Nowoczesna hala łukowa

hala łukowaHale łukowe są bardzo prostymi konstrukcjami, złożonymi, jak większość hal tymczasowych, ze stalowego szkieletu oraz zewnętrznej plandeki czy ścian. Starego typu hala łukowa, która spełniała tyle zadań, ile było w danym momencie potrzebne, zbudowana była ze szkieletu i zewnętrznej powłoki z blachy, najczęściej falistej. Takie hale wykorzystywane są po dziś dzień, gdyż są one tanie, proste do postawienia i trwałe. Hale namiotowe, które pojawiły się nieco później, okazały się równie wielozadaniowe, aczkolwiek znacznie łatwiejsze do transportu, a przez to przydatniejsze jako tymczasowe zabudowania. Takie hale mogą służyć do najróżniejszych celów. Wykorzystywane są przez sprzedawców jako stanowiska sprzedażowe, na placach budowy mogą być używane jako tymczasowe magazyny lub garaże dla pojazdów i samochodów transportowych, a w podobnych celach służą również prywatnym użytkownikom. W zależności od wersji, mogą one być bardzo prostymi konstrukcjami, lub posiadać wiele udogodnień, takich jak własne oświetlenie i zasilanie, czy system wentylacji, jeśli mają być wykorzystywane długoterminowo.

Nie są drogą inwestycją, więc często służą jako zamiennik droższych hal namiotowych i stalowych hal modularnych w miejscach gdzie nie jest przewidywana stała zabudowa. Mogą być również alternatywą dla garaży, w szczególności w gospodarstwach rolnych i na parkingach firm transportowych, nie mających budżetu na postawienie murowanego garażu.