Na czym polega ogniowe cynkowanie?

Na czym polega ogniowe cynkowanie?

Stal odporna na korozję to bardzo pożądany materiał zarówno w wielu branżach przemysłowych i budowlanych, jak również wśród prywatnych użytkowników wszelkiego rodzaju produktów zawierających metalowe elementy. Elementy wszelakich konstrukcji stalowych często narażone są na oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, co może skutkować pojawieniem się rdzy. Ocynkowana stal pozwala praktycznie w stu procentach zażegnać ten problem.

Cynkowanie stali techniką ogniową

cynkowanie ognioweCynkowanie stali to metoda, która znana jest od stuleci. Cynkowa powłoka z uwagi na swój układ elektrochemiczny skutecznie osłania pokryty nią materiał przed korozją, ściśle i trwale do niego przylegając. Cynk mając niższy potencjał korozyjny od stali tworzy na jej powierzchni anodową powłokę, która jako pierwsza ulega utlenieniu, skutecznie nie dopuszczając rdzy do osłanianego materiału. Najbardziej powszechnie stosowaną techniką cynkowania stali jest tak zwane cynkowanie ogniowe. Reakcja pomiędzy cynkiem a stalą zachodzi poprzez zanurzenie stalowego elementu w ciekłym cynku o temperaturze sięgającej niemal pięciuset stopni Celsjusza. Po kilkunastu minutach takiej „kąpieli” element wyjmuje się do ostygnięcia. Podczas stygnięcia cynkowa powłoka utrwala się i twardnieje przybierając ostateczną formę. W porównaniu do na przykład stosowania antykorozyjnych powłok malarskich cynkowanie ogniowe jest wyjątkowo ekonomiczne, ponieważ nie wymaga cyklicznych napraw co kilka lat.

Trwałość cynkowej powłoki antykorozyjnej szacuje się na około czterdzieści lat. Koszt usługi cynkowania ogniowego zależy od wielu czynników, między innymi od wielkości stalowego elementu oraz oczekiwanej grubości powłoki. Im cięższe warunki, w jakich będzie znajdować się stalowa konstrukcja, tym grubsza warstwa cynku będzie potrzebna, aby skutecznie uchronić stal przed korozją.