Najlepsze serwery do backupów

Najlepsze serwery do backupów

Różne zastosowanie serwera może wymagać odmiennych parametrów, tak jak to ma często miejsce w każdym innym rodzaju sprzętu komputerowego. Właściciele sieci firmowych często jednak wybierają nieodpowiednie części, które lepiej sprawdziłyby się w innych rodzajach serwerów czy instalacji komputerowych.

Serwery do przechowywania kopii danych

serwer do kopii zapasowejNajczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku serwerów używanych przede wszystkim do magazynowania danych, aczkolwiek wyposażanych w najszybsze dyski i podzespoły, które zwyczajnie nie mają możliwości pracy z optymalną wydajnością, głównie z racji iż serwery które są w nie wyposażone pracują tylko na żądanie. Nowoczesny serwer do kopii zapasowej stron internetowych lub firmowych danych nie należy do najszybszych rodzajów serwerów, gdyż w tym wypadku szybkość nie jest tak ważna jak pojemność nośników danych. Dyski w takich serwerach są bodaj najbardziej pojemnymi i najbardziej stabilnymi nośnikami, gdyż mają one służyć do odzyskiwania części czy całości danych w przypadku awarii głównego serwera, toteż używane są tylko wtedy, gdy główny serwer lub strona przestanie działać z jakiegokolwiek powodu. Serwery służące do tworzenia backupów są łatwo dostępne w każdej większej sieci komputerowej, i przystosowane są do pracy jako miejsce do przechowywania danych, toteż niemal nigdy nie wymagają konfiguracji po podłączeniu do serwerowni, ani też nie muszą być uzupełniane.

Z racji ich przeznaczenia, zawsze pracują na optycznych nośnikach danych, które mimo mniejszej szybkości są preferowane w tym wypadku, z racji najwyższej możliwej do osiągnięcia pojemności, a przy mniejszych prędkościach wymiany danych, również znacznie wyższej stabilności. Dyski te uważane są za najbardziej bezawaryjne nośniki do serwerów.