Nowoczesne odzyskiwanie należności.

Nowoczesne odzyskiwanie należności.

  • Post author:
  • Post category:Handel

Niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej przytrafiają się sytuacje, w których kontrahent nie spłaca należycie swoich zobowiązań wobec dostawców. Czasem są to tylko drobne zaległości wynikające ze słabej płynności finansowej przedsiębiorstwa, ale zdarzają się poważne zatory płatnicze. O ile w pierwszej sytuacji można okazać odrobinę wyrozumiałości i poczekać na zapłatę (przy założeniu, że kontrahent reguluje jednak swoje zobowiązania), to w drugim przypadku należy podjąć już bardziej zdecydowane kroki.

pieniadzeJeśli nie chcemy samodzielnie borykać się z problematyczną sytuacją to idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, której głównym zajęciem jest właśnie windykacja należności. Działalność takiej firmy polega na tym, że wierzyciel udziela windykatorowi pełnomocnictwa, aby ten podjął wszelkie dostępne kroki zmierzające do odzyskania długu.

Mowa tu oczywiście o działaniu zgodnym z prawem, które obejmuje windykacja międzynarodowa szereg czynności począwszy od wysyłania zawiadomień o wszczętej windykacji, próby zawarcia ugody z dłużnikiem itp. Jeśli powyższe działania nie przynoszą efektów, w postaci rozpoczęcia spłaty wierzytelności, wtedy firma windykacyjna podejmuje stosowne kroki przed sądem cywilnym. Skuteczność pozwu jest o wiele większa, jeśli sprawę prowadzą specjaliści z danej dziedziny, a takimi niewątpliwie są prawnicy zajmujący się windykacją należności.

W zakresie aktywności firm windykacyjnych mieści się również często działalność kupowania i sprzedawanie spółek (szczególnie atrakcyjne są spółki z o.o.), oraz inne czynności związane z prawną obsługą przedsiębiorstw (często też prowadzenie księgowości).