Odzyskaj i zachowaj zdrowie!

Odzyskaj i zachowaj zdrowie!

Dla przeciętnego człowieka, laika, rehabilitacja i fizjoterapia są właściwie tym samym. Kojarzą się po prostu z przywracaniem chorego człowieka do pełnej wydolności psychoruchowej. I w zasadzie jest to prawda, bowiem tak rehabilitant jaki i fizjoterapeuta mają przywracać choremu sprawność.

fizjoterapiaCzy jednak rehabilitacja jest tym samym, co fizjoterapia? Otóż niekoniecznie! Cel działań obu specjalności jest ten sam, natomiast nieco inne są metody oddziaływania na chorego człowieka. Co ciekawe, fizjoterapia była pierwsza od rehabilitacji medycznej! Odpowiednie ułożenie ciała w profilaktyce i leczeniu chorób, zauważył już Konfucjusz (VI / V w. p.n.e ). Spostrzegli to także starohinduscy jogini, przy czym położyli oni niezwykły nacisk nie tylko na ćwiczeniach gimnastycznych, ale przede wszystkim na – oddechu!
Europejczycy wcale nie byli gorsi od wschodnich mędrców. Hipokrates czy Asklepiades, również zalecali gimnastykę, codzienną higienę czy dietę. Ten ostatni zalecał również masaże połączone z kąpielami leczniczymi.
Jednak dopiero w wieku XIX – tym nastąpił gwałtowny rozwój gimnastyki leczniczej. Od niej też bierze się pojęcie fizjoterapii. Paradoksalnie, rehabilitacja medyczna ma dopiero 100 lat, bowiem narodziła się dopiero w wieku XX- tym. Co nie znaczy, że rehabilitacja wyparła fizjoterapię. Po prostu obie te nauki zaczęły się wspierać, korzystać ze swoich osiągnięć. Wszystko po to, by jak najskuteczniej ulżyć cierpiącemu człowiekowi, bądź nie dopuścić do powstania chorób.

Obie te dziedziny są właściwie dzisiaj interdyscyplinarne, a wiedza potrzebna do prowadzenia rehabilitacji czy fizjoterapii jest naprawdę imponująca! Jeśli jesteś po jakimś traumatycznym przeżyciu ( fizycznym czy psychicznym) lub jeżeli pragniesz zatrzymać jak najdłużej pełnię zdrowia – zwróć się do rehabilitanta bądź fizjoterapeuty w Krakowie! Kraków może poszczycić się najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie!!!