Ogrodnictwo

Ogród to miejsce odpoczynku i relaksu. Każdy posiadacz domu z ogrodem ceni sobie czas spędzony wśród kwiatów i szumiących drzew. Przestrzeń ogrodowa jest jeszcze atrakcyjniejsza, gdy znajdzie się w niej taki obiekt jak basen. Kto z nas nie marzy o własnym basenie? Wystarczy wyobrazić sobie letni dzień, upał i słońce odbijające się w krystalicznie czystej wodzie. Zanurzenie się w chłodnej, wodnej toni stanowi jedną z najprzyjemniejszych form rekreacji i aktywnego wypoczynku. Baseny ogrodowe na szczęście przestały być w zasięgi ręki jedynie bardzo zamożnych osób. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym oraz bogactwie materiałów wykorzystywanych do tworzenia basenów, wiele osób może pozwolić sobie na stworzenie własnego basenu ogrodowego.

Można wyróżnić wiele rodzajów basenów. Wśród nich znajdują się baseny betonowe lub żelbetonowe, wyposażone w skimmery na filtry (baseny skimmerowe), wykonane ze stali nierdzewnej, baseny rynnowe lub plastikowe, wykonane z żywicy poliestrowej. Każdy przyszły właściciel może zdecydować o kształcie swojego akwenu. Najbardziej popularne są baseny prostokątne, jednakże miłośnicy bardziej ekstrawaganckich form również znajdą coś dla siebie. Producenci oferują również baseny ogrodowe wyposażone w schodki pozwalające na bezpieczne i wygodne wejście do wody oraz wyjście z niej.

Budowa własnego basenu to skomplikowany proces, zwłaszcza w przypadku basenów wykopowych. W ich przypadku należy wykopać odpowiednio głęboki dół, zamontować wsporniki, zainstalować elementy hydrauliki oraz nisze światła. Następnie pozostaje jedynie mocowanie pompy, uszczelek, filtrów oraz czerpanie radości z uroków kąpieli. Jednak przed rozpoczęciem budowy warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie korzystne. Basen może być wybudowany jedynie po otrzymaniu zezwolenia. Dlatego należy dobrze przemyśleć kwestię umiejscowienia akwenu tak, aby móc podłączyć do niego elementy instalacji hydraulicznej. Wielkość zbiornika powinna odpowiadać potrzebom jego przyszłych użytkowników. Można wykopać zarówno mniejszy, jak i większy dół. Podłoża basenów wykonuje się z betonu bądź żelbetonu, pokrytego później mozaiką lub płytkami ceramicznymi. Jest to jednak jedna z droższych opcji. Sporo tańsze od betonowych są niecki wykonywane z poliestru, dostępne w sklepach oferujących baseny oraz akcesoria basenowe. Ich wielką zaletą, oprócz ceny jest łatwość i szybkość montażu. Sklepy proponujące rozwiązania dla basenów ogrodowych proponują również kompleksowe zestawy do budowy basenów, artykuły do utrzymania czystości w akwenach, drabinki, elementy instalacji, filtry, uszczelki oraz wszelkiego rodzaju inne produkty, potrzebne do stworzenia wymorzonej przestrzeni wodnej.

Każdy właściciel basenu powinien o niego odpowiednio dbać. Bardzo ważne jest systematyczne regulowanie odczynu pH wody oraz przeprowadzanie dezynsekcji. Montaż odpowiedniego zadaszenia basenowego również pozwoli uniknąć niechcianych niespodzianek w wodzie. Wśród oferowanych zadaszeń znajdują się modele niskie, średnie i wysokie, a także typ przyścienny. Ilość kształtów oraz rodzajów konstrukcji jest praktycznie nieograniczona. Niektóre zadaszenia wyposażone są w ruchome systemy pokrywy, dzięki czemu użytkownicy sami mogą zdecydować, kiedy skorzystać z zadaszenia. Zadaszenia basenowe doskonale sprawdzają się w kiepskich warunkach pogodowych. Kiedy pada deszcz lub temperatura powietrza jest zbyt niska zadaszenie pozwala na naturalne ogrzanie wody oraz chroni przed opadami.

Posiadanie własnego basenu to nie lada gratka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Możliwości, jakie daje woda, są nieocenione. Pływanie poprawia samopoczucie, kondycję, wzmacnia kręgosłup, stawy i mięśnie. Poza tym samo wylegiwanie się lub spotkania z przyjaciółmi nad brzegiem własnego basenu to niezwykle przyjemne doświadczenie. Dlatego stworzenie akwenu w ogrodzie to bez wątpienia gra warta świeczki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej kwestii należy wziąć pod uwagę szereg istotnych aspektów. Dotyczą one nie tylko możliwości finansowych, ale również warunków, jakie stwarza przestrzeń, na której ma  się znaleźć obiekt oraz indywidualnych potrzeb jego przyszłych użytkowników.

Dodaj komentarz