Optyczny a światłowodowy

Optyczny a światłowodowy

Pirometr to inaczej termometr bezkontaktowy, służący do bezdotykowego pomiaru temperatury. Działają na zasadzie promieniowania cieplnego, które jest wydające przez ciało.termometr

Ciała o temperaturze wyższej od zera, emitują promieniowanie cieplne zwanie inaczej promieniowaniem ciała czarnego. Najprostsze pirometry mierzą ilość energii która jest emitowana, przez pomiar temperatury, na które pada promieniowanie. Tzw. pirometry optyczne, są używanie do pomiaru temperatury o większej niż 600 stopni. Natomiast w pirometrach które cieszą się najwyższa klasą, gdzie są mierzone najniższe temperatury, jest stosowana tzw. optyka zwierciadlana, analogiczna do stosowanej w aparatach cyfrowych np. lustrzanki.

W pirometrach gdzie występuje nakierowanie pirometru na pole pomiarowe, zastosowano optykę zwierciadlaną. W niektórych rozwiązaniach, gdy następuję czas pomiaru, załącza się wskaźnik laserowy. Jednakże występuję, także problemy z właściwym ustawieniem pirometru, nie mniej jednak nie dotyczy to, pirometrów światłowodowych, gdyż  ich promieniowanie wynika z światłowodu przy powierzchni promieniującej. W pirometrach są zastosowane tzw. dwie grupy detektorów:  fotoelektryczna oraz termiczna.

Bardzo często wilgotnościomierz jest również używany przez straż pożarną, wtedy gdy nie mają możliwości zmierzyć w danej sytuacji temperatury z np. braku możliwości podejścia do źródła. Cechą parametrów, charakteryzujących pirometry, jest rozdzielczość optyczna która jest, stosunkiem odległości od średnicy pola dla którego wykonywany jest pomiar. Natomiast bardzo istotnym również parametrem jest emisyjność badanego materiału, która jest wstanie określić zdolność do promieniowania podczerwonego, oraz oddawania, która może przyjmować wartość od 0 do 1.0.

W większości substancji organicznych emisyjność, zbliżona jest 0.95. Natomiast dla pomiaru bezdotykowego temperatury metali, której emisyjność może być w znacznym stopniu zdecydowanie mniejsza, zalecane jest stosowanie pirometrów z regulowanym współczynnikiem emisyjności.