Panele fotowoltaiczne – Co to jest?

Panele fotowoltaiczne – Co to jest?

Czy myśleliście kiedyś nad tym, że możliwe jest korzystanie z prądu za darmo? Byłoby cudownie, gdyby można było zaoszczędzić dużą sumkę, którą wydajemy na rachunki za prąd. A co jeśli powiem Wam, że jest to możliwe? Uwierzylibyście? Bo ja wiem, że to nie jest tylko niewykonalne marzenie.

Panele fotowoltaiczne to stosunkowo nowa technologia. Co więc powinniśmy o niej wiedzieć?

fotowoltaikaJuż od kilku lat korzystam z własnego źródła prądu i nie muszę kompletnie się martwić rachunkami za prąd i ciągle wzrastającymi ich kosztami. Ale jak? Jak to można zrealizować? Otóż już od drugiej połowy XX wieku można korzystać z fotowoltaiki, a dokładniej są to tak zwane panele fotowoltaiczne. Zaraz wyjaśnię, czym to jest i jak to działa, jednak zanim to zrobię, powiem kilka słów jakie korzyści płyną z korzystania takich właśnie paneli. Po pierwsze, jak już mówiłem jest to zaoszczędzona wielka suma pieniędzy. Statystycznie przeciętna rodzina, powiedzmy, że na przykład ze Śląska, potrzebuje energii na prąd w wysokości 3 000 000 Wh rocznie, nie muszę chyba mówić jak wielkie na to wydajemy swoje finanse. Takim o to sposobem możemy sobie pozwolić na inne wydatki, na przykład korzystając z paneli fotowoltaicznych w kilka lat jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup samochodu, tylko oszczędzając na energii elektrycznej. Drugą zaletą spożytkowania z fotowoltaiki jest ważna, szczególnie we współczesnym świecie, ochrona środowiska. Jak wiadomo, prąd ogólnodostępny w Polsce powstaje emitując przy tym gazy zanieczyszczające środowisko, są to między innymi trujące siarczany i dwutlenek węgla.

A jak ten cały mechanizm działa? Otóż korzysta on z odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Energię świetlną przekształca w energię elektryczną, dzięki której może powstać prąd. Dlatego myślę, że warto zainwestować w panele, ponieważ fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem i największym plusem jest bycie niezależnym.