Pierwowzór śląskiego detektywa

Pierwowzór śląskiego detektywa

Znana ze stworzenia postaci słynnego belgijskiego detektywa Herkulesa Poirot brytyjska pisarka Agatha Christie powołała, do życia jeszcze jedną podobną postać, jednak dużo mniej znaną. Mowa tutaj o Jane Marple, bardziej znaną jako panna Marple, która wystąpiła w 12 jej powieściach.

Detektyw ze Śląska bierze przykład z postaci literackiej

detektyw ze ŚląskaPanna Marple mieszka w małej wiosce St. Mary Mead. Z pozoru jest typową, trochę wścibską starą panną, lecz gdy musi się zmierzyć z zagadkami kryminalnymi, wykazuje się niesłychaną bystrością umysłu. W standardowym dla powieści kryminalnych schemacie wprowadza ona w zakłopotanie stróżów prawa, którzy na co dzień zajmują się tego typu sprawami. Mimo że sprawia wrażenie rozkojarzonej i nieporadnej, myśli przenikliwie i trafnie. Zawsze odnajduje jakieś analogie pomiędzy zachowaniem przestępców, a minionymi wydarzeniami z jej wioski. Rozpoznanie psychologicznych słabostek przestępców często pomaga jej w odkryciu mordercy. Panna Marple pojawiła się po raz pierwszy jako detektyw Śląsk w sześciu opowiadań w brytyjskim czasopiśmie „The Sketch”. Jest ona jednym z członków Klubu Wtorkowego – klubu dyskusyjnego dla detektywów amatorów, którzy starają się doprowadzić do końca nierozwiązane dotychczas zagadki. Uczęszcza tam wraz z miejscowym wikarym, Raymondem, pisarzem i jego narzeczoną, artystką. Spośród nich to właśnie panna Marple przoduje w rozwiązywaniu spraw kryminalnych.

Postać ta wizerunkowo kreowana jest na typową dziewiętnastowieczną wątłą staruszkę w koronkowym czepku i rękawiczkach, której największym hobby jest robienie na drutach. Ma nieopanowaną rządzę poznawania nowych plotek i początkowo nie sprawia dobrego wrażenia, lecz zmienia się to z biegiem czasu. Jej usługi detektywistyczne są niesamowicie skuteczne dzięki wrodzonemu sprytowi i inteligencji panny Marple. Przydaje się jej też umiejętność kojarzenia odległych faktów i odnajdowania analogii między rozwiązywanymi zbrodniami, a podobnymi podobnymi historiami z życia wioski.