Po usunięciu tatuażu laserem

Po usunięciu tatuażu laserem

Po zabiegu w miejscu usuniętego barwnika pojawia się zaczerwienienie, swędzenie oraz strupki, a po ich odpadnięciu miejsce może być zaróżowione przez około 2 tygodnie. W ten sposób wygląda normalny proces gojenia, w trakcie którego barwnik jest eliminowany. Następny zabieg laserem można wykonać nie wcześniej niż po ok. 3-4 tygodniach. Czas trwania zabiegu zależy od rozmiarów tatuaży i może wnosić od 5 do 60 minut.

Jak wykorzystać laser, by usunąć tatuaż?

Miejsce po usuniętej ozdobie należy chronić przed słońcem przez 6 miesięcy, aby uniknąć przebarwień, należy zrezygnować samoopalaczy ani korzystać z solarium. Przez kilkanaście dni po zabiegu powinno się unikać ćwiczeń fizycznych i długiego moczenia w wodzie tego miejsca. Należy także stosować w domu preparaty nawilżające na bazie silikonu. Jak będzie wyglądało miejsce po usuniętym tatuażu decyduje także sposób jego wykonania oraz miejsce na ciele, a nawet predyspozycje osobnicze pacjenta. Osoby mające predyspozycje do trudno gojących się otarć naskórka powinny zrezygnować z decyzji o wykonaniu tatuażu. Laserowe usuwanie tatuaży, określane potocznie jako laser, może spowodować lokalne obrzęki, zaczerwienienia lub zblednięcia skóry, odbarwienia, zmianę faktury skóry, a nawet zmiany pokrzywkowe, pęcherzyki, infekcje czy alergię.

Całe szczęście, że kliniki medycyny estetycznej powstają w coraz większej liczbie miast. Kilkoma takimi ośrodkami może pochwalić się też Bydgoszcz. Do takich miejsc przyjeżdżają osoby, które nie są zadowolone ze swojego tatuażu. W Bydgoszczy pojawiają się też tacy ludzie, których sytuacji życiowa zmieniła się, a umieszczona na ciele grafika lub odnosi się do sytuacji, o której chcieliby zapomnieć. Z drugiej strony, w Bydgoszczy istnieją dobre studia tatuażu, w których wizyta nie wymaga późniejszego udania się do wspomnianej kliniki.

laserDopuszczalne jest także niecałkowite usunięcie barwnika, zaburzenia barwnikowe (odbarwienia i przebarwienia). Możliwe jest także chirurgiczne usuwanie tatuaży, poprzez wycięcie, ale dotyczy to raczej małych rysunków. Wycięcie tatuażu za pomocą skalpela stosuje się głównie, gdy zabiegi laserowe nie sprawdziły się. Mankamentem tej metody jest pozostawianie blizn przez nią. Nawet smarowanie ich silikonowymi maściami sprawia tylko, że stają się mniej widoczne, jednak wciąż je widać.

Należy tylko pamiętać, że jak każda operacja, niesie za sobą poważne ryzyko powikłań, w tym infekcje bakteryjne, obrzęk oraz dolegliwości bólowe. Wśród zaleceń pozabiegowych są: zakaz zdrapywania strupków, mycie możliwe dzień po zabiegu, konieczność stosowania filtrów przeciwsłonecznych (SPF 50) oraz nawilżania/natłuszczania.