Podatki w tak zwanych rajach podatkowych

Podatki w tak zwanych rajach podatkowych

W Polsce polityka podatkowa staje się coraz bardziej zabójca, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw. Zyski po odprowadzeniu należności do urzędów skarbowych czasem są znacznie niższe, niż średnia krajowa, a co za tym idzie prowadzenie niektórych spółek staje się nierentowne. 

Decyzja o przeniesieniu firmy do kraju z niższym opodatkowaniem

raje podatkoweChoć częściej to duże firmy decydują się na rejestrację swojej działalności za granicą (im wyższy dochód, tym wyższe podatki, po ograniczeniu płatności do skarbu państwa duże firmy są w stanie wygenerować kolosalnie większe zyski), raje podatkowe mogą być ratunkiem dla firm małych, dla których podatek jest zabójczy. Rządy niektórych państw, są zdecydowanie bardziej probiznesowe od innych. Niższe podatki na dłuższą metę okazują się zdecydowanie bardziej opłacalne dla gospodarki krajowej, niż ich kolosalne odpowiedniki. Przede wszystkim niższe podatki zapobiegają rejestracji firm w innych krajach, a także minimalizują występowanie szarej strefy. Raje podatkowe są krajami bogatymi, ponieważ ilość firm i osób odprowadzających w nich podatki rekompensuje ich niską wysokość. Dodatkowo nie generuje to wielu problemów, jakimi jest na przykład szara strefa. W tym wypadku jest to również bardziej opłacalne dla państwa, gdyż osoby z tak zwanej szarej strefy zdecydowanie częściej ubiegają się o pomoc i zasiłki od różnego rodzaju organizacji rządowych, a co za tym idzie nie tylko nie zasilają budżetu państwa, ale również generują dla niego dodatkowe wydatki. Raje podatkowe są w pełni świadome funkcjonowania rozmaitych mechanizmów społecznych, a co za tym idzie potrafią odwrócić je na swoją korzyść.

Gospodarka krajowa cierpi, gdy ludzie starają się nie płacić podatków. Wpływy państwa są wtedy zdecydowanie niższe, więc rząd rekompensuje to podwyższaniem podatków, co tylko zachęca firmy do rejestracji za granicą. Jest to swojego rodzaju błędne koło, które gdy nie zostanie przerwane doprowadzi do załamania gospodarki.