Podróbki na rynku samochodowym

Podróbki na rynku samochodowym

W czasach gdy podrabia się ubrania, płyty muzyczne, sprzęt rtv, czy też alkohole podrabiane felgi stalowe nie powinny nikogo dziwić. Posiadając samochód np. Renault, Citroen, Peugeot i dużo jeżdżąc po naszych krajowych drogach istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia felgi, opony lub elementów zawieszenia.

Akcesoria Peugeot – podróbki?

PeugeotGdy uszkodzonej felgi nie uda się uratować lub jest to nie opłacalne, musimy zakupić nową. Gdy udamy się do sklepu z częściami i znajdziemy pasującą do naszego modelu felgę przed zakupem powinniśmy ją dokładnie obejrzeć w poszukiwaniu kodu dopuszczeń europejskich. Następnie powinniśmy dokładnie obejrzeć wykonanie, wykończenie wyciętych otworów jak i rantów. Podrabiane felgi lub felgi marnej jakości mają przeważnie mniej otworów wentylacyjnych i są one mniejsze. Waga takiej felgi może być wyższa lecz materiał użyty do jej produkcji może mieć nawet do 50% mniejszą wytrzymałość, co bywa niebezpieczne przy większych prędkościach i powodować zwiększone obciążenie elementów zawieszenia. Otwór na wentyl może mieć owalny kształt i posiadać nierówna powierzchnie przez co powietrze może uciekać i istnieje uzasadnione podejrzenie uszkodzenia. Otwory na próby mogą być niedokładnie wykonane lub zbyt duże przez co koło może odpaść w czasie jazdy, otwór centrujący pomimo opisanych parametrów może znacznie od nich odbiegać, przez co może występować drganie na kierownicy. Rant zewnętrzny felgi nie gwarantuje pewnego osadzenia opony, istnieje ryzyko zsunięcia się opony w przypadku utraty powietrza. Bicie poziome i pionowe przekraczające normy, może spowodować szybkie zużycie zawieszenia. Ostre krawędzie, słaba jakość wykonania, źle położy lakier przez co ślady rdzy widać już na nowych felgach.

Lepiej kupić felgi droższe ale z pewnego źródła i z homologacją by potem nie doszło do poważnego uszkodzenia opon, zawieszenia lub samochodu w przypadku pojawienia się efektów taniej podrabianej felgi. Gdy fundusze nie pozwalają nam na zakup nowej felgi możemy rozważyć zakup felgi oryginalnej używanej.