Poduszka zapewniająca stałą cyrkulację powietrza

Poduszka zapewniająca stałą cyrkulację powietrza

 

Do powstawania odleżyn dochodzi przede wszystkim u osób, które spędzają cały czas w jednej pozycji np. z powodu choroby leżą w łóżku albo poruszają się na wózku inwalidzkim. Mechanizm powstawania charakterystycznych ran skórnych nie jest wcale skomplikowany.

Poduszka zapobiegająca odleżynom, bólowi i swędzeniu

poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa profilaktycznaUcisk ciała powoduje brak przepływu krwi w danej partii skóry, przez co dochodzi do jej martwicy. Można jednak temu zapobiec, stosując odpowiednie produkty przeciwodleżynowe. Wśród nich na pewno należy wyróżnić poduszki. Chodzi tutaj głównie o poduszki, które układa się na siedzisku wózka inwalidzkiego, po to by nie dochodziło do odleżyn w obrębie pośladków i ud. Poduszki tego typu mają za zadanie usunąć zjawisko kumulacji wagi. To umożliwia swobodny przepływ krwi w tkankach poprzez naczynia krwionośne. Taka poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa profilaktyczna nie jest tania, ale na pewno warto w nią zainwestować. Dobra poduszka przeciwodleżynowa kosztuje zazwyczaj ok. 200 zł. Siedzisko ma za zadanie zapewnić też stałą cyrkulację powietrza. W profilaktyce przeciwodleżynowej jest to bardzo ważne. Wiadomo, że siedzisko musi też być wygodne i zapewniać stabilne podparcie. Dla każdej osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest to najważniejsze. Warto sprawdzić przed zakupem konkretnej poduszki, czy posiada ona certyfikaty potwierdzające, że jest to wyrób medyczny. Chodzi tutaj o oznaczenia CE. Wymogi ochrony zdrowia zawarte są w specjalnej dyrektywie i tylko wyroby medyczne klasy I je spełniają.

Osoby niepełnosprawne, które większość czasu spędzają na wózku inwalidzkim, z pewnością będą zadowolone z takiej poduszki. Oprócz tego siedzisko pełni funkcję zapobiegającą bólom oraz swędzeniu w obrębie pośladków i ud w czasie długiego pozostawania w pozycji siedzącej na wózku.