Pomiar natężenia ruchu i wagi samochodów ciężarowych

Pomiar natężenia ruchu i wagi samochodów ciężarowych

Istnieje dzisiaj wiele form prowadzonego biznesu, w którym bardzo ważna jest logistyka oraz transport. Wielkie korporacje transportowe czy kurierskie potrzebują kolosalnego zaplecza technologicznego i infrastrukturalnego, aby wywiązywać się ze swoich kontraktów i realizować zamówienia komercyjne oraz biznesowe.

Dlatego stałe rozwijanie ciężkich technologii ułatwiających zapanowanie nad transportem jest bardzo ważne z punktu widzenia budowania dzisiejszej firmy na konkurencyjnym rynku. Jednak nie tylko firmy kurierskie inwestują w ciężki sprzęt do załadunku, rozładunku i elektronicznej ewidencji towaru.

waga-samochodowaTakże coraz lepiej wyspecjalizowane hodowle zwierząt oraz gospodarstw rolne produkujące różne zboża czy warzywa są w stanie wyprodukować ogromne nadwyżki, które następnie sprzedają na rynku. Hurtownie czy skupy koksu to także miejsca, w których możliwość natychmiastowego dokładnego zważenia pojazdu wraz z jego zawartością ułatwiają pracę, przyspieszają papierkową robotę oraz ograniczają ryzyko strat finansowych czy oszustw. Dlatego coraz częściej tego typu działalność gospodarcza zaczyna potrzebować urządzeń jak wagi osiowe, na których pojazd po zaparkowaniu każdej kolejnej osi może zostać zważony nawet z dokładnością do 20 kilogramów. A ponieważ czasami transport w takie miejsca jest bardzo masywny i odbywa się ciężarówkami TIR, waga tego typu może być zdolna, w zależności od wymiarów, do zważenie nawet sześćdziesięciotonowego pojazdu. Do tego typu firm dochodzą coraz popularniejsze w miastach firmy usługowe, warsztaty samochodowe czy tuningowe, które potrzebują mieć jak najdokładniejsze informacje na temat masy samochodu. W nich takie wyposażenie jak waga samochodowa to absolutna podstawa, natomiast wiele jest różnych dostępnych rozwiązań i modeli, spośród których można wybierać. Pierwsza różnica w konstrukcji wag, najbardziej oczywista – to ich rozmiar. Wymiary wagi decydują o tym, ile jest czujników pomiarowych oraz jaki jest maksymalny tonaż i rozmiar samochodu, który może zostać w ten sposób zważony. Niektóre stacje kontroli pojazdu muszą więc montować wagę poza budynkiem, gdyż dla celów zważenia ogromnego TIRa konieczna jest platforma wagi o całkiem dużych wymiarach.

Praktycznie każda nawierzchnia umożliwia zamontowanie wagi. W teorii najtaniej jest zamontować na betonie, asfalcie czy kostce brukowej odpowiednią stalową platformę razem z całym oprzyrządowaniem i okablowaniem. Jeśli jednak warunki atmosferyczne czy gruntowe na to nie pozwalają – rozwiązaniem może być waga betonowa.