Pomocna rehabilitacja co covid

Pomocna rehabilitacja co covid

Na cały świecie, z powodu pandemii koronawirusa, umarło już kilka milionów ludzi, choć oczywiście dla większości osób zakażonych nie jest to śmiertelna choroba. U niektórych z nich, covid przebiega bezobjawowo, ale nawet wtedy są oni narażeni na powikłania.

Ile trwa rehabilitacja po koronawirusie?

rehabilitacja po covidCovid jest bardzo przebiegłą chorobą, która dość szybko się rozwija i jest bardzo zakaźna. Głównie atakuje drogi oddechowe, ale wpływa też na pracę całego organizmu. Objawy przeważnie są podobne do siebie, choć często mylone z przeziębieniem czy grypą, dlatego też konieczne są specjalne testy. Choć większość zakażonych osób, chorobę przechodzi bezobjawowo lub w sposób łagodny, maksymalnie umiarkowany, to jednak nie brakuje tych, którzy muszą być podłączeni pod respirator. Jednakże każdy, bez względu na stopień przejścia choroby, może mieć przeróżne powikłania, które mogą się pojawić zaraz po wyzdrowieniu lub nawet wiele tygodni później. Dla osób, które doświadczają bardzo dokuczliwych, a często uniemożliwiających normalne funkcjonowanie skutków choroby, dedykowana jest rehabilitacja po covid. Można na nią uzyskać skierowanie od lekarza, ale można też skorzystać odpłatnie. Na podstawie badania i stwierdzonych objawów, lekarz wystawia skierowanie do dowolnego ośrodka prowadzącego rehabilitację dla pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem. Na tej podstawie pacjent na refundowany pobyt w ośrodku przez okres od siedmiu do dwudziestu jeden dni. W większości przypadków, po tym okresie pacjenci powracają do pełni sił.

Dziś znamy na tyle dobrze koronawirusa, że wiemy jak z nim walczyć i jak leczyć objawy. Co prawda nie potrafimy przewidzieć jakie późniejsze konsekwencje będzie on miał dla naszego zdrowia, ale lekarze mogą skutecznie leczyć większość powikłań.