Pompy ciepła jako odnawialne źródło energii

Pompy ciepła jako odnawialne źródło energii

  • Post author:
  • Post category:Dom

Odnawialne źródła energii to temat zaraz po pandemii poruszany w Polsce w ostatnich latach najczęściej. Pompa ciepła powietrze woda należy do odnawialnych źródeł energii. Nie jest jeszcze tak popularne w kraju jak chociażby instalacje fotowoltaiczne ale z roku na rok zyskuje na popularności notując kilkudziesięcioprocentowe wzrosty sprzedaży.

Stosowanie pomp ciepła powietrze woda

pompy ciepła powietrze wodaBardzo wysoki koszt założenia pomp ciepła na tą chwilę odstrasza ludzi, nawet zagorzałych zwolenników odnawialnej energii. Liczne dopłaty z gmin oraz Unii Europejskiej pozwalają jednak znacząco obniżyć koszty zakupu oraz montażu. Pompy ciepła powietrze woda najpopularniejsze zastosowanie w naszym kraju uzyskały do ogrzewania domów. Zastępując tym wysoko zanieczyszczające powietrze piece węglowe. Wszystkie pompy ciepła można również wykorzystywać do ogrzewania ciepłej wody w domach na co dzień. Pompy ciepła powietrze woda czerpią energię jak sama nazwa wskazuje z powietrza oraz wody. Pompy powietrze woda są dużo bardziej tańsze w eksploatacji, ponieważ zimą gdy temperatura spada poniżej zera pobranie energii z powietrze nie jest już tak efektywne. Wtedy do działania przystępuje energia z wody, która to posiada kilka a nawet kilkanaście stopni ciepła podczas gdy na dworze panuje minusowa temperatura. Koszt energii z pomp ciepła jest średnio o połowę niższy od grzejników elektrycznych.

Popularność odnawialnych źródeł energii sprawia, że pompy stale są unowocześniane. Kolejne innowacje zapewniają nie tylko tańszy zakup pom ale również dłuższe i większe wydajności. Pompy ciepła to bez wątpienia przyszłość w polskich domach. Po zakazaniu w kraju używania nie ekologicznych pieców z pewnością pojawią się jeśli nie w każdym to przynajmniej co drugim gospodarstwie.