Projektowanie aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych

Odpowiednie zaprojektowane aplikacje internetowe to fundament dla przyszłego sukcesu lub porażki takiej strony, a dodatkowo może ułatwić lub utrudnić pewne rzeczy już na etapie wdrażania projektu w życie, czyli podczas samego procesu tworzenia.

Aplikacje internetowe nie są proste do zrobienia.

aplikacje internetoweZanim zaczniemy tworzyć aplikacje internetowe należy dokładnie przemyśleć jak będzie nasza grupa docelowa oraz dowiedzieć się na co musimy zwrócić szczególną uwagę tworząc serwisy internetowe pod tę konkretną grupę. Musimy zastanowić się czy postawić na prostotę i bezpośrednie przekazywanie treści, czy też może zdecydować się na bardziej wyszukane strony internetowe z punktu widzenia wizualnego. Należy też wrócić uwagę na to czy nasza grupa docelowa ma jakieś szczególne potrzeby, np. osoby starsze będą potrzebowały stron z prostą, intuicyjną nawigacją oraz treścią opartą o dużej wielkości fonty, a osoby niedowidzące będą oczekiwały odpowiedniego kontrastu w zakresie prezentowanej treści. Na początku warto przygotować schematyczną rozpiskę wszystkich elementów strony, zarówno tych obowiązkowych, jak i opcjonalnych, które nie będą widoczne na wszystkich podstronach. Kolejnym etapem jest przygotowanie projektu graficznego. Najpopularniejszym formatem dla tego typu zastosowań jest oczywiście format PSD. Na tym etapie warto w przemyślany sposób opisać i pogrupować poszczególne warstwy, żeby ułatwić tym samym realizację kolejnego etapu, czyli przełożenie projektu graficznego na kod HTML oraz CSS. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy przygotowujemy strony internetowe w ramach grupy i nie działamy samodzielnie.

Osobiście pracowałem w kilku firmach tworzących aplikacje internetowe na terenie Wrocławia i wiem jak dobre opisanie projektu graficznego przez grafika potrafi ułatwić pracę koderowi, a chaotyczne rozmieszczenie warstw i brak opisów mogą utrudnić wiele rzeczy, np. podczas wprowadzania drobnych poprawek.