Projektowanie wnętrz i odpowiednia akustyka

Projektowanie wnętrz i odpowiednia akustyka

Współcześni architekci wnętrz doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wnętrze nie tylko musi być ładne i atrakcyjne dla oka, ale przede wszystkim ma spełniać konkretne zadania. Często nawet nie jesteśmy świadomi, jak pewne rozwiązania wpływają na specyfikę danego pomieszczenia. A w zależności od jego przeznaczenia, wymaga ono innych rozwiązań.

Duże znaczenie ma akustyka pomieszczenia

rozwiązania akustyczneZapewne każdemu z nas zdarzyło się podziwiać kreatywność projektanta, przebywając w jakimś nowoczesnym budynku. Szczególnie pomieszczenia do użytku publicznego, na przykład biura czy banki, pełne są płyt o ciekawych kształtach, zdobiących sufity lub ściany, co nadaje wnętrzom charakterystyczny klimat. Ale nie do końca o ten klimat tu chodzi. Zadanie, jakie spełniają te, dla większości obserwatorów,  elementy dekoracyjne, polega na odpowiednim wyciszeniu pomieszczenia. Są to więc nowoczesne rozwiązania akustyczne, które powodują, że możemy się w odpowiedni sposób porozumiewać, bez pogłosu i innych zakłóceń. Firmy, które zajmują się akustyką obiektów architektonicznych, mają w ofercie ogromną ilość atrakcyjnych rozwiązań: od naścienny paneli, przez panele zawieszane pod sufitami aż po ściany działkowe, przeznaczone głównie do dużych biur. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu.

Przykładem genialnych rozwiązań akustycznych są stare teatry, gdzie aktor musiał być słyszanych w najdalszych zakątkach widowni. Ogromny podziw dla architektów, którzy dawno temu nie mieli dostępu do nowoczesnych technologii, a stworzyli tak niesamowite obiekty. Dziś akustycy potrafią za pomocą pomiarów dokładnie wyliczyć akustykę mebli i pomieszczeń, a my dzięki temu możemy tworzyć idealnie przystosowane przestrzenie biurowe.