Rękawice meczowe na boiska sztuczne i trawiaste

Rękawice meczowe na boiska sztuczne i trawiaste

Jak każdy wie piłkarze dobierają inne obuwie na boiska sztuczne (orliki), naturalne (trawiaste) i boiska betonowe. Nie inaczej jest w przypadku rękawic bramkarskich, które zawsze dopasowane powinny być od tego na jakiej nawierzchni przyjdzie nam grać. Aspekt ten dla początkujących graczy może wydawać się bardzo dziwny, jednak wybór odpowiednich rękawic jest niesłychanie istotny dla prawidłowej eksploatacji „łapek”. Jeżeli chcemy, aby nasze rękawice meczowe służyły nam przez wiele lat warto wykorzystywać je zgodnie z ich przeznaczeniem.

piłkaW chwili obecnej możemy wymienić trzy główne typy rękawic bramkarskich. Pierwsze to rękawice treningowe przeznaczone na mecze na sztucznej nawierzchni. Jeżeli gramy na orlikach przy głównym boisku to warto sięgnąć właśnie po ten typ rękawic. Drugi typ rękawic bramkarskich stanowią rękawice przeznaczone do gry na naturalnej trawie. Są to oczywiście najpopularniejsze typy rękawic i każdy sklep z rękawicami bramkarskimi ma w swojej ofercie ich całą masę. Ostatni typ stanowią rękawice do gry na betonie i w hali.

Jak łatwo zauważyć dwie pierwsze kategorie są do siebie niesłychanie przybliżone i bardzo powiązane, z racji czego te same rękawice z powodzeniem mogą zostać na nich wykorzystane bez żadnego większego znaczenia. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku rękawic na nawierzchnie asfaltowe i halowe, które mają zupełnie inną specyfikę.

Najważniejszą cechą różniącą poszczególne modele rękawic są oczywiście materiały z których są one wykonane. Pianka w rękawicach przeznaczonych na nawierzchnie sztuczne jest bardzo miękka dzięki czemu gwarantuje idealne właściwości chwytne. Niestety zastosowanie pianki wiąże się z obniżeniem wytrzymałości dlatego też na asfaltowych nawierzchniach szybciej się zużywają i dlatego też pianka zastąpiona została gumą.

Na boiskach asfaltowych bramkarze stosują również zupełnie inne akcesoria bramkarskie. Tutaj dużą rolę odgrywa odpowiedni strój z ochraniaczami, który jest zupełnie inny niż na tradycyjnych boiskach.