Robot do malowania powierzchni

Robot do malowania powierzchni

  • Post author:
  • Post category:Przemysł

Automaty przeznaczone do malowania powierzchni w zakładach motoryzacyjnych, tudzież we wszystkich miejscach pracy w których malowanie wyrobów jest częścią procesu produkcyjnego, są wykorzystywane już od dłuższego czasu. Nie różnią się zbytnio od swoich standardowych, wielofunkcyjnych odpowiedników, choć można między dwoma rodzajami robotów zobaczyć wyraźne różnice.

Roboty autonomiczne do malowania powierzchni

roboty malarskiePrzede wszystkim, maszyny produkcyjne, przeznaczone do malowania powierzchni nie mają typowych chwytaków, a zamiast nich posiadają zamontowane aerografy, pistolety do malowania, czy nawet dysze od dużych urządzeń do malowania karoserii. Roboty malarskie mają również fotokomórki i kamery przy uchwytach, co jest dość niespotykanym akcesorium w tego typu maszynach, dzięki którym mogą wykonywać prace całkowicie autonomicznie, nie tylko w wyznaczonych odstępach czasu, ale również na żądanie. Reagują one bowiem nie tylko na komendy głosowe ale również na gesty, i mogą być ustawione tak by rozpoczynać zadania w momencie w którym dany przedmiot wymagający naniesienia farby znajdzie się w ich zasięgu. Dzięki takim funkcjom, wymagają znacznie mniejszego czasu konfiguracji, i mogą być wdrożone do pracy znacznie szybciej niż ich standardowe odpowiedniki.

Są jednak dość ograniczone, jeśli chodzi o zadania jakie mogą wykonywać, gdyż z racji ich nietypowej konstrukcji nie posiadają one możliwości zmiany uchwytu i wykonywania innego zadania niż malowanie za pomocą zamocowanych lub wbudowanych narzędzi do malowania. Nie jest to dla większości użytkowników żadną wadą, gdyż zastosowanie robota malującego znacznie odciąża pracowników, więc maszyna jest niemal zawsze w ciągłym użyciu i nie musi być relokowana na nowe miejsce z racji braku zadań.