Rola medali w zawodach dla dzieci

Rola medali w zawodach dla dzieci

W dzisiejszych czasach dzieci od najmłodszych lat wychowane są w roli większego lub mniejszego stresu związanego ze współzawodnictwem różnego rodzaju. Chociaż modne jest bezstresowe wychowywanie naszych pociech w praktyce same dzieci chcą czuć się wyróżnione i często nieświadomie same tworzę sytuacje, w których będzie można je docenić i pochwalić.

Medal za udział sposobem docenienia dzieci

medale dla dzieciRywalizacja jest z pewnością dobrym sposobem motywacji dzieci do dalszego rozwoju, jednak tam gdzie są zwycięzcy muszą też być przegrani, a to już może nieść ze sobą wiele bardzo negatywnych konsekwencji, które mogą oddziaływać na dalsze życie danego dziecka. Dobrym sposobem są więc medale dla dzieci wręczane nie tylko dla zwycięzców, ale też dla wszystkich uczestników danego konkursu czy zawodów. Żeby nie zabijać ducha sportu można oczywiście wyróżnić najlepszych innym kolorem medalu lub dodatkowym pucharem ale ważne, żeby dzieci nie czuły się źle w przypadku zajęcia dalszego miejsca i w efekcie nie zniechęcały się w dalszych staraniach, żeby rozwijać swoje pasje i umiejętności. W dzisiejszym społeczeństwie w ten sposób może być niestety odebrany brak jakiejkolwiek nagrody za włożony wysiłek, a przecież w rywalizacji najmłodszych ważniejsza jest nauka samej rywalizacji i zachęcenie do konsekwentnego trenowania, niż sam wynik i kolekcjonowanie rekordów. Na to przyjdzie czas później, kiedy mali sportowcy będą już bardziej świadomi i lepiej będą radzić sobie z porażkami.

Osoby, które początkowo sport traktowały raczej jako zabawę i z przyjemnością przystępowały do kolejnych zawodów z pewnością dłużej i bardziej regularnie będą trenowały w późniejszych latach, niż ci zniechęceni brakiem jakichkolwiek sukcesów na samym początku ich starać. Dlatego medale dla dzieci mają na celu nie dokumentowanie osiągnięć, ale przede wszystkim budowanie ich pozytywnego nastawienia.