Jak rozpoznać kiedy nasze ściany mogą być narażone na zawilgocenie?
Wszyscy na pewno byliśmy w miejscu gdzie czuć zapach stęchlizny a na ścianach były różne zacieki. Jest to nieprzyjemne i niezdrowe zjawisko, które może prowadzić do różnego rodzaju groźnych chorób grzybiczych. Zawilgocenie ścian można szybko rozpoznać poprzez odklejające się tapety i listwy, parujące okna lub lustra oraz wykwity na ścianach i sufitach.

Zapobieganie. Warto już od początku zadbać o to by firma budowlana znała się na wykonywaniu izolacji termicznej od której może zależeć to, czy nasze ściany będą narażone na zawilgocenie. Impregnacja każdych elementów drewnianych w domu, w tym głównie konstrukcyjnych, w dużej mierze będzie chronić budynek przed pleśnią. Warto także, aby pozbyć się wilgoci, uszczelnić okna, bo czasami to głównie przez nie wilgoć dostaje się do środka budynku a wtedy to już tylko kilka kroków do zawilgocenia. W sklepach budowlanych są także dostępne wilgotnościomierze, dzięki którym szybko dowiemy się jak w naszym domu będzie chciała zamieszkać wilgoć. Prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniach to od około 40% do 60%.

Skutki zawilgocenia ścian. Pojawiające się plamy grzyba na ścianach piwnicy oraz naszych pomieszczeń to skutek zawilgocenia ścian. Fundamenty naszych domów są przez cały czas narażone na wilgoć. Wpływa na to nie tylko źle wykonana izolacja termiczna ścian ale również obecność poszczególnych pnączy na fasadach. Czynnikiem doprowadzającym do zawilgocenia ścian może być również złe ocieplenie budynku jak i niedostateczne ogrzewanie go przez nas. Groźnymi dla naszego zdrowia skutkami mogą być różnego rodzaju choroby na tle grzybiczym, które niekiedy nawet po wyleczeniu mogą nieustannie wracać.

Osuszanie budynków metodą iniekcji. A co zrobić jeżeli nasze ściany już są zawilgocone? Każdy z nas wie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Kiedy jednak jest już za późno i wiemy, że w naszych ścianach zamieszkała wilgoć, to wtedy warto poszukać jakiś dobry zakład budowlany Toruń, który ma w swojej ofercie usługi budowlane takie jak osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej. Jest do najlepsza metoda do pozbycia się wilgoci.

Usuwanie przyczyn i skutków zawilgocenia ścian. Powierzchnię wszystkich elementów drewnianych w naszym domu powinniśmy wyczyścić, pozostawić do wyschnięcia oraz koniecznie spryskać preparatem, który zabija grzyby. Później można drewno zabejcować oraz pokryć warstwą lakieru. Warto także zastanowić się nad swoją pompą ciepła. Może warto ją wymienić na dużo nowszą i lepiej działającą, tak by lepiej ogrzewała twój dom i tym sposobem zapobiegała dostaniu się wilgoci do środka. Ściany należy oskrobać ze starego tynku wraz z grzybem a później na nowo użyć środka grzybobójczego i dopiero wtedy nanosić tynk. Jeżeli tego nie potrafimy, bądź nie lubimy tego robić to na pewno dobra firma budowlana da sobie z tym szybko radę. By wilgoć ponownie nie wkradła się do twoich ścian, powinieneś uszczelnić rynny, okna oraz ściany w piwnicy. Jest to konieczne byś w kolejnych latach nie był narażony na powtórkę tego zdarzenia.

Dodaj komentarz