Sprawdzanie stanu systemów SSP

Sprawdzanie stanu systemów SSP

Prawda jest taka, że zagrożenie pożarem w większości przypadków jest bardzo niskie. Mimo wszystko szansa na to, że pożar wybuchnie zawsze istnieje, dlatego w każdym budynku musi być zainstalowany sprawny system, który pozwoli wcześnie wykryć zagrożenie.

Stan systemów SSP trzeba kontrolować regularnie

system SSPMoim głównym zadaniem jest chodzenie po budynkach, które mają zainstalowane systemy zapobiegania pożarom i sprawdzanie stanu tych urządzeń. W końcu to jedno, by w każdym budynku taki system był zamontowany, a drugie – by przez cały czas był sprawny. Na szczęście osoby które montują tego rodzaju urządzenia zwykle są świadome tego, jak ważne jest to, by ich praca była wykonana porządnie. W ogromnej większości przypadków każdy system SSP jaki sprawdzam jest w doskonałym stanie i nie wymaga dosłownie żadnej ingerencji. Mimo wszystko znacznie lepiej jest zapobiegać, niż dowiedzieć się, że był pożar w miejscu, które miało nieskutecznie działające systemy SSP. Prawda jest taka, że choć ryzyko pożaru zawsze jest niskie, to jednak gdy już pożar wybuchnie, nikt nie chciałby być w jego środku. W takich przypadkach liczy się każda sekunda, dlatego też straż pożarna jak najszybciej musi się dowiedzieć o tym, że w którymś miejscu szaleje pożar. Pozwala to zmniejszać straty zarówno materialne, jak i przede wszystkim pomaga ocalić życie i zdrowie ludzi przebywających w budynku. To przecież jest w tym wszystkim najważniejsze. Straż pożarna nie jedzie na sygnale pędząc jak szaleni by ratować komputery i telewizory, tylko bezcenne ludzkie życie.

Powinno się zawsze dbać o sprawność systemów przeciwpożarowych zamontowanych w miejscach w których pracujemy i mieszkamy. To bardzo ważne, by nie dać się zaskoczyć ogniowi – jest on bardzo groźny zarówno dla życia jak i dla zdrowia każdego z nas. Nie można lekceważyć takiego zagrożenia.