Stylowe meble włoskie

Meble stylowe – włoski styl zdominował rynek

Kult nowoczesności spowodował, że coraz większa liczba osób zmieniających wystrój mieszkania szuka czegoś innego. Omijamy modny styl geometryczny, futurystyczny oraz minimalistyczny i stawiamy na antyki i meble stylowe. Te drugie mają tę przewagę, że są nowe, łatwo dostępne i bardziej funkcjonalne.

Styl barokowy
Ostatnio coraz popularniejszy staje się styl barokowy, który panował ew Włoszech od ok. 1580 do ok. 1730 roku. Charakteryzuje się on przepychem, bogactwem formy, ornamentyką i mnogością ozdobników. Nazwa wzięła się od słowa „barocco”, które oznacza bogactwo ozdób, perłę o nieregularnym kształcie, coś dziwacznego i przesadnego. Jest zupełnym przeciwieństwem masowych trendów panujących w sferze wyposażenia wnętrz. Tendencja przedostała się do mas, co szybko wykorzystały sieciowe sklepy i wielkie marki. Dodatki, tkaniny i pojedyncze meble w nieco nieśmiałym, barokowym wydaniu można było zobaczyć w kolekcjach Jysk, Zara Home, a nawet Leroy Merlin. Wszystko to spowodowało, że trend się rozrósł i jeszcze większa ilość osób przekonała się do włoskiego stylu. Co odważniejsi nie poprzestali na tapetach z ornamentami, pościeli z adamaszku i bogato rzeźbionych ramach luster, a skusili się na włoskie meble w barokowym stylu.

Czym charakteryzują się meble włoskie?
Przede wszystkim – nie przejdziecie obok nich obojętnie. Są tak dalekie od tego, co widujemy w większości domów, że powodują skrajne doznania estetyczne – albo się je kocha, albo nienawidzi. Najczęściej mają obłą, drewnianą ramę pełną rzeźbionych elementów. Ornamenty pojawiają się na wygiętych nogach, podłokietnikach, a te najbardziej zdobne na szczycie oparcia. Tkaniny obiciowe stosowane w klasycznej wersji tego typu mebli to jedwab, plusz i chenille. Mocuje się je za pomocą pinezek tapicerskich, które także mogą być rzeźbione. Kanapy w części siedziskowej mają poduchy, a na oparciu bogate pikowanie. Krzesła do jadalni najczęściej występują w dwóch wersjach: dla gości – bez podłokietników i dla gospodarzy – z podłokietnikami. Stoliki mają bogato zdobione nogi i brzegi. Blat często zachwyca inkrustacją, intarsją oraz marmurową lub skórzaną powierzchnią. Pozostałe meble – szafy, komody, stoliki nocne, łóżka – trzymają się tych samych zasad. Mają nogi, zdobienia w drewnie, są obłe i bardzo zdobne. Sprawiają wrażenie lekkości nawet w przypadku pięciodrzwiowej szafy. Dodatkowym atutem jest niewątpliwa jakość. Meble włoskie są wykonane z prawdziwego drewna, misternie wykonane z dbałością o każdy szczegół i wytrzymałe. Bez najmniejszego problemu można znaleźć 60-letnie meble w tym stylu w świetnym stanie – po renowacji wyglądać będą jak nowe i służyć przez kolejne lata.

Inne meble stylowe
Styl barokowy nie jest jedynym wartym uwagi. Coraz częściej można spotkać się z zainteresowaniem odnowionymi na biało lub pastelowo, ale nadal widocznie podniszczonymi, antykami w stylu chabby chic. Nie można zapomnieć o art deco, które, choć jeszcze świeże, zbiera coraz większe grono fanatyków obłej, ciężkiej geometryczności w stylu retro. Meble secesyjne także wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Mają wspólne cechy z barokiem – płynne linie i ornamentyka – ale czuć w nich także wpływ sztuki japońskiej, fascynację asymetrią i subtelną kolorystyką.

Dodaj komentarz