Szlif idealnego diamentu

Szlif idealnego diamentu

Diament idealny – o wysokiej czystości czy doskonałym szlifie? Jaki powinien być, aby doskonale nadawał się jako prezent? A dokładniej – jak oszlifowany diament powinien znajdować się w biżuterii, aby zachwycić obdarowywaną osobę? Jakie są rodzaje szlifów i czym się różnią?

Diament idealny

diamenty sprzedawane we WrocławiuW wyborze diamentu liczą się przede wszystkim szlif, kolor, czystość i masa. Jeśli chodzi o szlif, oglądając diamenty sprzedawane we Wrocławiu czy innych polskich miastach, widać, że najpopularniejszy jest zdecydowanie szlif okrągły brylantowy. Przede wszystkim zapewnia on idealne załamanie się światła – promień powinien wypadać z góry, załamywać się i pod prosty katem wypadać po odbiciu. Aby taki efekt mógł być uzyskany, kamień nie powinien być ani za płytki, ani za głęboki. Ważna jest także ilość faset: nie mniej niż 58, 33 w koronie i 25 w podstawie. Tak oszlifowany diament będzie pięknie błyszczał i będzie ozdobą każdej biżuterii. Innymi znanymi szlifami są także: princessa (w kwadracie), markiza (w kształcie zbliżonym do migdału), serce, łezka i szmaragd (w kształcie prostokąta).  Pamiętajmy, że szlify okrągłe jak łezka czy markiza najczęściej będą także szlifowane szlifem brylantowym. Kamienie, które docelowo nie mają być okrągłe, stosuje się zaś szlif schodkowy. Polega on na stworzeniu rzędu równoległych faset po każdej ze stron – z góry przypominają one schody, stąd nazwa. 

Piękny diament to znaczy ten dobrze oszlifowany. Dobry i odpowiedni szlif potrafi wydobyć prawdziwe piękno i blask z każdego kamienia. Dzięki temu będzie on wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Dlatego warto uważnie przyglądać się szlifom czy padaniu światła w kamieniu oraz pytać o to sprzedawców. Dzięki temu zyskamy pewność, że dokonaliśmy najlepszego wyboru.