Sztancownica, falcerka, bigówka – czyli co warto wiedzieć o maszynach introligatorskich

Sztancownica, falcerka, bigówka – czyli co warto wiedzieć o maszynach introligatorskich

Maszyny introligatorskie są to maszyny stanowiące nieodzowny element działania drukarni, przy czym należy zaznaczyć, że maszyn tych nie wykorzystuje się bezpośrednio do druku, a raczej do jego obróbki czy wykończenia. Rodzaj i ilość maszyn introligatorskich zależy w dużej mierze od wielkości drukarni i tego w wykonywaniu jakich materiałów drukowanych się ona specjalizuje.

Falcerke, bigówke i sztancownice – czyli co można znaleźć się na stanie drukarni

sztancownicaZa te absolutnie podstawowe rozwiązania można by uznać takie maszyny jak biegówka czy nacinarka, które umożliwiają przycinanie papieru czy taśmy samoprzylepnej oraz wykonywanie bigów, dzięki którym możliwe jest założenie listew czy też spirali. Za podstawowe należało by także uznać prasy do leg i książek, które umożliwią dokładne sklejenie drukowanych materiałów jak i wszelkiego rodzaju dziurkacze czy zszywarki. W drukarniach offsetowych, czyli tych większych i bardziej profesjonalnych można także spotkać takie maszyny jak falcerka czy sztancownica. Sztanca jest maszyną umożliwiająca wykrawanie drukowanych elementów w kształcie innym niż regularny prosty, który to można wyciąć za pomocą gilotyny. Umożliwia to wycięcie konkretnego kształtu oraz wykończenie nieregularnych zakończeń. Maszyny te mogą być stosowane zarówno do pojedynczych sztuk jak i całych nakładów, zgodnie z tym w jaki sposób zostaną one zaprojektowane przez pracownika drukarni. Falcerka natomiast służy do załamywania krawędzi arkuszu co umożliwia tworzenie wybranego formatu o odpowiedniej ilości stron. 

Wskazane powyżej rozwiązania nie są oczywiście wszystkimi maszynami introligatorskimi jakie można znaleźć na stanie drukarni. Wykorzystywanych maszyn jest zdecydowanie więcej, my wskazaliśmy i opisaliśmy tutaj jedynie te popularniejsze, które można spotkać w praktycznie większości działających w Polsce drukarni.