Transport paliw

Transport paliw

Transportem paliw zajmują się wyspecjalizowane firmy transportowe, które jednocześnie posiadają specjalne certyfikaty, oraz pozwolenia. Zatrudniają także kierowców, którzy są przeszkoleni w transportowaniu rzeczy niebezpiecznych. Czy to jest konieczne? Czy za kierownicą cysterny nie może usiąść zwykły kierowca?

Kto może prowadzić cysternę?

zbiornik do transportu paliwaGeneralnie nie ma żadnych specjalnych wymagań dla kierowcy dotyczących prowadzenia cysterny, oprócz oczywiście posiadania odpowiedniego prawa jazdy. Jednak dobrze by było, gdyby taki kierowca został przeszkolony i przede wszystkim zdawał sobie sprawę z tego, co przewozi. Paliwo jest jednym z najbardziej niebezpiecznych substancji, mogących zagrozić życiu i mieniu ludzi na trasie takiej cysterny. Praktycznie każdy wypadek z cysterną, to katastrofa lądowa, więc dobrze by było, aby taki kierowca zdawał sobie z tego sprawę. Natomiast sam zbiornik do transportu paliwa to zupełnie inne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest, aby taki zbiornik był np. pordzewiały, czy w jakiś sposób nieszczelny – choćby minimalnie. To by była bardzo niebezpieczna skrajność, która mogłaby doprowadzić nie tylko do niebezpiecznych sytuacji, ale w razie kontroli, do zatrzymania zarówno dowodu rejestracyjnego takiej cysterny, a w ostateczności nawet do zatrzymania prawa jazdy. Oczywiście taka sytuacja skutkowałaby odpowiednim mandatem. Niesprawne wielkie ciężarówki stwarzają zagrożenie na drodze, ale cysterny to już szczególnie wyjątkowo.

Na całym świecie codziennie transportuje się paliwo w dziesiątkach tysięcy hektolitrów. Jednak sam transport odbywa się z poszanowaniem prawa i wszelkich zasad bezpieczeństwa. To kierowca – jako pierwszy – jest najbardziej narażony, więc stara się, aby jego cysterna była w jak najlepszym porządku.