Ubrania historyczne na wymiar

Ubrania historyczne na wymiar

Problem ze skompletowaniem odzieży historycznej dotyka bardzo wielu odtwórców, zwłaszcza tych którzy samemu nie mają umiejętności by własnoręcznie szyć stroje. Można co prawda zamówić w takiej sytuacji gotową odzież ze sklepów internetowych, aczkolwiek często jest to loteria, gdyż wiele sklepów sprzedaje wyłącznie odzież inspirowaną, nie mającą wartości pokazowej.

Odzież średniowieczna szyta na zamówienie

stroje ze średniowieczaNajlepszym wyjściem w momencie kompletowania ubioru historycznego jest zamówienie go u jednego z wielu rzemieślników, tworzących stroje historyczne z dowolnego okresu. W każdym okresie historycznym działa wielu doskonałych rzemieślników, szyjących stroje ze średniowiecza na wymiar, z wybranych przez klienta materiałów. Zamówienie zazwyczaj wymaga dokładnego odmierzenia wymiarów klienta, najczęściej na imprezie historycznej oraz wybrania materiałów z jakich konkretne elementy stroju mają być uszyte. Wykonanie stroju, natomiast, zależne jest od innych zamówień jakie wykonuje rzemieślnik, aczkolwiek nie zdarza się by szycie stroju trwało dłużej niż miesiąc, chyba że ilość elementów jest szczególnie duża. Stroje szyte przez rzemieślników działających w ruchu rekonstrukcyjnym są najdokładniejszymi replikami znalezisk historycznych, więc mogą być noszone na każdej, nawet najbardziej restrykcyjnej imprezie historycznej.

Są również wykonywane z myślą o trwałości i wytrzymałości, więc w przeciwieństwie do inspirowanej odzieży, bardzo podatnej na uszkodzenia i zniszczenie, mogą być używane również jako ubrania robocze do prac obozowych. Rzemieślnicy często sprzedają również już uszyte stroje, zazwyczaj będące anulowanymi zamówieniami, wystawiając je na wielu targowiskach historycznych czy sklepach internetowych dla rekonstruktorów.