Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe, to metoda połowu, która powstała w północnych rejonach świata, wynikająca z niczego innego, jak potrzeby zdobywania pożywienia w okresach zimowych. W tej chwili, jest to bardzo popularna metoda hobbystyczna, czy sportowa, która zbiera coraz większe rzesze fanów.

wędkarzJeżeli chodzi o sprzęt wędkarskie, wykorzystywany podczas tej techniki, stosujemy dobrą żyłkę (np. Mikado, czy Jaxon), od 0, 6 do 0,9. Oczywiście im więcej cieńsza żyłka, tym więcej brań odczujemy, ale trzeba też wziąć pod uwagę wyholowanie ryby. Łowić możemy zarówno na spławik, jak i na mor myszkę, a także blaszkę podlodową (dostępne każdej dobrej marki, takich jak Ryobi, czy Konger). Najczęstszymi rybami łowionymi tą metodą są okonie, płocie, leszcze, ale może zdarzyć się też szczupak.
Wędkarstwo podlodowe, jest także restrykcyjnie uregulowane przez Polski Związek wędkarstwa, a znajdujące się w Regulaminie Amatorskiego Połowu punkty, to między innymi:
– Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest od roku 2011 przy użyciu dwóch wędek.
– Zabrania się stosować martwej i żywej ryby, jako przynęty.
– Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
– Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości, co najmniej 10 m.
– Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
– Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
Przy tego typu hobby najważniejsza jest ostrożność. Wybierajmy zbiorniki, gdzie woda zamarza, jako pierwsza, w miarę bezpieczny lód, to grubość minimum 10 cm Pamiętajmy jednak, że może on być w niewidoczny sposób uszkodzony, dlatego należy go przed sobą, co chwilę ostukiwać. Unikajmy skupisk wędkarzy, jak i starajmy się oddawać się swojemu hobby, w miejscach jak najdalej odsuniętych od zarwanych fragmentów tafli. Kupując sprzęt wędkarski do połowu podlowdowego, pamiętajmy też o odpowiedniej ciepłej odzieży.