Wybieramy odpowiednią wiatrówkę

Wybieramy odpowiednią wiatrówkę

  • Post author:
  • Post category:Handel

Zanim zaczniemy przeszukiwać asortyment w sklepie w celu znalezienia najlepszych dla siebie modeli wiatrówek, warto się zastanowić nad tym, do czego oraz z jakiej odległości będziemy strzelać. Możliwe jest zarówno strzelanie rekreacyjne do tarcz i innych celów, jak profesjonalne – sportowe, wykonywane na bardzo długie dystanse wynoszące do kilkudziesięciu metrów. Z tego powodu warto się zapoznać ze specyfiką konkretnego sprzętu.

Jak wybrać wiatrówkę pneumatyczną?

wiatrówka pneumatycznaDostępne na rynku wiatrówki są dostępne w różnych odmianach, które różnią się parametrami. Korzystnym wyborem może być wiatrówka pneumatyczna. Pierwszym czynnikiem odróżniającym dostępne na rynku wiatrówki jest zastosowany napęd. Wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągania sprężyny. Po naciśnięciu spustu zwalnia się sprężynę, w efekcie czego generowane ciśnienie wypycha śrut z lufy. Mogą być to modele z klasycznym łamaniem, z naciągiem dolnym albo bocznym. Oprócz tego dostępne są także wiatrówki z napędem gazowym, które są zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprzężony dwutlenek węgla, a także wiatrówki pompki, w których śrut jest wystrzeliwany przy pomocy powietrza sprężanego kilkoma ruchami dźwigni. Najbardziej zaawansowane technologicznie są jednak wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem magazynowanym w specjalnym zbiorniku, który w większości przypadków znajduje się pod lupą.

Oprócz wymienionych powyżej czynników ważna może być także prędkość początkowa, która zależy od ilości sprężonego gazu czy powietrza oraz jego ciśnienia oddziałującego na śrut znajdujący się w lufie. Jest ona mierzona przy opuszczaniu lufy przez śrut. Istotnym aspektem jest dodatkowo kaliber, czyli średnica wewnętrzna przodu lufy mieszona w milimetrach albo calach. W karabinkach pneumatycznych dostępnych bez zezwolenia dostępne są 4,5mm i 5,5 mm.