Zakładnie ogrodów

Wiele osób kojarzy ogrodnictwo z nudą i nieustannym grzebaniem w ziemi. Tymczasem  stanowi ono wyjątkowy obszar działalności człowieka, wymagający nie tylko wiedzy teoretycznej oraz umiejętności, ale również ogromnej pasji oraz zamiłowania do roślin. Założenie ogrodu wiąże się z tworzeniem przestrzeni żyjącej, będącej w ciągłym ruchu, zmieniającej się. Ogród to nie obszar, który się stwarza i już. Wymaga sporego wkładu pracy, energii oraz serca.

Ogrody to niewątpliwie wyjątkowe miejsca, dające spokój i wytchnienie. W towarzystwie natury każdy może poczuć się wypoczęty i zrelaksowany. Wiele osób marzy o wspaniałym ogrodzie, nie wiedząc często, jak zabrać się za jego stworzenie. W takiej sytuacji przyda się pomoc firm oferujących kompleksowe usługi w tym zakresie. Ich działanie obejmuje zazwyczaj trzy podstawowe etapy:

Projektowanie ogrodów – opiera się na stworzeniu planu zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem koncepcji sztuki ogrodowej. Projektowanie ogrodów jest sztuką, dlatego zajmują się tym wykształceni architekci, posiadający nie tylko wiedzę, ale również doskonałe wyczucie estetyczne. W procesie projektowania ogrodu uwzględnia się między innymi takie czynniki, jak ukształtowanie terenu, rodzaj gleby, wielkość powierzchni, oświetlenie oraz elementy małej architektury. Wszystkie decyzje uzależnione są od planowanego budżetu oraz potrzeb klientów.
Zakładanie ogrodów – obejmuje aranżację przestrzeni ogrodowej z wykorzystaniem rozmaitych gatunków roślin ogrodowych oraz wszelkich rozwiązań wpisujących się w przestrzeń. Firmy mogą realizować zarówno projekty własne, jak i wykonane przez inne jednostki. Tworzenie ogrodu następuje przy wykorzystaniu specjalistycznych sprzętów ogrodniczych, pozwalających na szybkie i profesjonalne wykonanie pracy. Pierwszym etapem zakładania ogrodu jest zazwyczaj odpowiednie przygotowanie podłoża. Konieczne jest usunięcie wszelkich chwastów, a czasem również zdrenowanie gleby lub nawiezienie torfu. Po przygotowaniu podłoża następuje montaż elementów nawadniających, wytyczenie ścieżek itp., następnie zaś nasadzenie roślin.
Pielęgnacja ogrodów – stanowi niezbędnik w utrzymaniu roślin i innych obiektów w odpowiednim stanie. W zakres prac pielęgnacyjnych wchodzą między innymi prace porządkowe, przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów, wycinanie drzew, odchwaszczanie, przesadzanie i dosadzanie roślin, a także koszenie trawników czy nawożenie gruntu.

Jak wiadomo, istotą ogrodów są rośliny, i to właśnie one stanowią kluczową kwestię w całym procesie aranżacji. Najbardziej pożądane gatunki to takie, które pięknie się prezentują i nie stwarzają większych problemów w pielęgnacji. Wybór odpowiednich roślin uzależniony jest od kilku czynników, np. od wymagań siedliskowych roślin, rodzaju gleby, klimatu, nasłonecznienia oraz wielkości ogrodu. W kwestii wyboru odpowiednich roślin architekci krajobrazu dokładnie analizują każdy z tych elementów. Stworzenie wyjątkowego ogrodu stanowi dla firm projektowych niemałe wyzwanie. Każdy klient jest inny, a sztuką jest wykreowanie przestrzeni będącej odzwierciedleniem osobowości właściciela.

Dodaj komentarz