Zastosowanie szarego filcu

Zastosowanie szarego filcu

Wielu z nas przedmioty z filcu kojarzą się z czasami PRL. Jednak warto wiedzieć, że jest to materiał niezwykle praktyczny, który znajduje zastosowanie niemalże w każdej gałęzi przemysłu. Znajdziemy go wśród materiałów wykorzystywanych na budowie, jak i w przemyśle odzieżowym.

Praktyczny i użyteczny filc techniczny

filc szaryMateriały filcowe powstają w wyniku połączeń włókien, najczęściej wełnianych pochodzenia owczego. Po zastosowaniu odpowiedniej techniki uzyskujemy produkt zbity i wytrzymały o miękkiej strukturze, której zachowanie w praktyce łatwo przewidzieć. Jest wyrobem włókienniczym występującym na świecie od najdawniejszych czasów. Jego produkcja nie nastręcza trudności i ma wiele zastosowań. Przeważnie dostępny na rynku jest filc szary, choć może być on także barwiony na inne kolory, w zależności od tego, do czego posłuży. W branży budowlanej jest stosowany jako uszczelniacz do narzędzi, elementów elewacji czy ociepleń. Nie ma wtedy znaczenia, w jakim jest odcieniu. Natomiast jeśli chodzi o przemysł modowy – tu już kolor odgrywa dużą rolę, ale też nietrudno go zabarwić. Wykorzystuje się go do wyrobu zyskującej coraz większą popularność w ostatnich latach biżuterii i torebek w stylu ludowym. Na materiale wyszyte mogą zostać wzory lub wykonane nadruki, aby nadać całości oryginalnego charakteru. Jest też dobrym materiałem termoizloacyjnym, dzięki czemu skutecznie uszczelnia elementy hydrauliczne, sprzęty domowe użytku, jak np. odkurzacze, ale też ociepli wnętrza butów, płaszczy czy beretów. Często kupowane na zimę wkładki są również wykonane z filcu, który potrafi ogrzać stopy nawet w bardzo niskich temperaturach otoczenia. W zakresie produktów gospodarstwa domowego posłuży za podkładki na stół lub ozdoby choinkowe, które możemy wykonać sami kupując go w wersji technicznej na metry.

Warto wziąć pod uwagę nabycie większej ilości filcu ze względu na jego wszechstronne zastosowanie. Można z niego wykonać praktycznie każdy przedmiot domowego użytku niedużym nakładem finansowym. Jeśli będziemy przechowywać go w suchym miejscu, na pewno posłuży latami i przyda się w wielu sytuacjach.